niedziela, 1 lipca 2012

Sprawdź, co musisz wiedzieć o wypadkach nietrzeźwych pracowników

Co powinieneś wiedzieć o wypadkach nietrzeźwych pracowników

Czy stwierdzenie w protokole wypadkowym, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia lub stanu nietrzeźwości powoduje automatycznie stwierdzenie, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy?
Nie. Naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia oraz stan nietrzeźwości nie przesądzają o tym, iż zdarzenie nie może zostać uznane za wypadek przy pracy.
Przepisy nie uzależniają uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy od zachowania przez poszkodowanego zasad zawartych w przepisach dotyczących ochrony życia i zdrowia, ani też od tego, czy pracownik w chwili zaistnienia zdarzenia był trzeźwy. Zatem nawet jeśli zachowanie pracownika będzie niezgodne z przepisami lub będzie on w chwili zdarzenia nietrzeźwy, ale będą spełnione są przesłanki określone przepisami prawa dane zdarzenie będzie wypadkiem przy pracy.
Naruszenie przez pracownika przepisów w zakresie ochrony zdrowia i zdrowia powoduje natomiast brak prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, a i tak tylko wówczas, gdy jest wyłączną przyczyną wypadku i spowodowane zostało umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia te nie przysługują również, gdy poszkodowany będący w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Podstawa prawna:
  • art. 3 ust. 1, art. 21 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz