piątek, 20 lipca 2012

Czy specjalista ds. bhp może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy bhp dla kierowców wózków widłowych?

Kwestia prowadzenia instruktaży (w tym stanowiskowych) przez pracowników służby bhp, będących np. specjalistami ds. bhp, została uregulowana w:
- rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.),
- rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp (Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.).
Rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp określa, że instruktaż ogólny przeprowadza pracownik służby bhp, a instruktaż stanowiskowy bhp wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp. Zatem osobą kompetentną do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego dla kierowców wózków widłowych może być np.: kierownik, mistrz, brygadzista, w którego gestii leży eksploatacja wózków widłowych.
Natomiast rozporządzenie w sprawie służby bhp określa, że służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w paragrafie dotyczącym zadań służby bhp (z wyjątkiem pracownika zatrudnionego przy innej pracy). Zaś w punkcie dotyczącym szkoleń ograniczono zakres działania służby bhp do współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami, w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bhp oraz zapewnienia właściwej adaptacji zawodowej nowo zatrudnionych pracowników.

Czy specjalista ds. bhp może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy bhp dla kierowców wózków widłowych?

Specjalista ds. bhp nie powinien przeprowadzać instruktażu stanowiskowego bhp dla operatorów wózków widłowych, chyba że pracuje w zakładzie zatrudniającym do 100 pracowników jako kierownik (mistrz) oddziału, w którym są eksploatowane wózki podnośnikowe a wykonywanie zadań służby bhp zostało mu dodatkowo powierzone.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w zakresie szkoleń okresowych bhp - tę część szkolenia, która jest poświęcona przepisom bhp czy wypadkom przy pracy może (a nawet jest wskazane), aby prowadził pracownik służby bhp, gdyż jest osobą najbardziej kompetentną w tej dziedzinie.
Podobnie jest ze szkoleniami dodatkowymi, np. po:
  • wypadku przy pracy,
  • zdarzeniu potencjalnie wypadkowym,
  • zmianie przepisów,
  • wnioskach po kontrolach wewnętrznych czy zewnętrznych
jak najbardziej prawidłowym jest, aby przeprowadzał je właśnie specjalista ds. bhp.
Jeżeli chodzi o osoby nowoprzyjęte, mające zgodę na poruszanie się po terenie zakładu pracy a zatrudnione na stanowiskach, na których nie występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych to przechodzą one jedynie szkolenie bhp w zakresie instruktażu ogólnego, który przeprowadza pracownik służby bhp. Jeżeli jednak poruszanie się tych osób po terenie zakładu stwarza jakiekolwiek narażenia, to pracownicy ci przechodzą również instruktaż stanowiskowy bhp przeprowadzany przez osobę nimi kierującą.

4 komentarze:

  1. Skoro jesteśmy przy temacie bhp i ppoż zostawię namiar na https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ w razie jakby w zakładzie konieczny był audyt z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Robią go doskonale

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bezsprzecznie też znaki ppoż są elementem które zwiększają poziom bezpieczeństwa

    OdpowiedzUsuń