czwartek, 12 lipca 2012

Rola barw, znaków i sygnałów bezpieczeństwa


Rola barw, znaków i sygnałów bezpieczeństwa polega na informowaniu pracowników o występujących w danym zakładzie pracy zagrożeniach. Wszystkie miejsca w firmie, w których występują zagrożenia, powinny być oznakowane widocznymi znakami lub barwami bezpieczeństwa.
Przed zastosowaniem znaków i barw bezpieczeństwa w konkretnym miejscu w zakładzie pracy powinieneś:
  • dokonać analizy oceny ryzyka zawodowego,
  • zastosować wszystkie możliwe środki eliminujące takie ryzyko (np. środki ochrony zbiorowej).
Jeżeli okaże się, że po tych działaniach nadal nie ma możliwości eliminacji zagrożeń, miejsca niebezpieczne należy oznakować. W zależności od potrzeb powinieneś tu zastosować:
  • stałe znaki bezpieczeństwa (np. zakazu, ostrzegawcze, nakazu, ewakuacyjne),
  • tymczasowe znaki bezpieczeństwa (np. sygnalizowanie niebezpieczeństwa, kierowanie ludźmi wykonującymi niebezpieczne czynności).
Rola barw, znaków i sygnałów bezpieczeństwa

Regulacje prawne dotyczące barw, znaków oraz sygnałów bezpieczeństwa znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), dalej: ropbhp.
Z obowiązkiem stosowania znaków bezpieczeństwa możesz spotkać się także w innych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy, na przykład:
  • rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U. nr 138, poz. 931),
  • rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów (Dz.U. nr 216, poz. 1824).
Ponadto szczegółowe wymagania dotyczące barw, znaków i sygnałów bezpieczeństwa, w tym wzory tych ostatnich, znajdziesz w następujących Polskich Normach:
  • PN-N-01256-03:1993/Az2:2001 Znaki bezpieczeństwa - Ochrona i higiena pracy.
  • PN-ISO 7010:2006 Symbole graficzne - Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa - Znaki bezpieczeństwa stosowane w miejscach pracy i w obszarach użyteczności publicznej.
  • PN-N-01256-01:1992 Znaki bezpieczeństwa - Ochrona przeciwpożarowa.
  • PN-N-01256-02:1992 Znaki bezpieczeństwa - Ewakuacja.
  • PN-N-01256-5:1998 Znaki bezpieczeństwa - Zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych i drogach pożarowych.
  • PN-N-01256-4:1997/Az1:2003 Znaki bezpieczeństwa - Techniczne środki przeciwpożarowe.
  • PN-EN 61310-1:2009 Bezpieczeństwo maszyn - Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie - Część 1: Wymagania dotyczące sygnałów wizualnych, akustycznych i dotykowych.
  • PN-EN ISO 7731:2009 Ergonomia - Sygnały bezpieczeństwa dla obszarów publicznych i obszarów pracy - Dźwiękowe sygnały bezpieczeństwa.
  • PN-E-08501:1988 Urządzenia elektryczne - Tablice i znaki bezpieczeństwa.
  • PN-J-08002:1979 Źródła promieniowania jonizującego - Znaki ostrzegawcze.
  • PN-T-06260:1974 Źródła promieniowania elektromagnetycznego - Znaki ostrzegawcze.
Z kolei informacji dotyczących sposobów znakowania oraz etykietowania niebezpiecznych substancji chemicznych należy szukać w ustawie z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz.U. nr 63, poz. 322).
Znaki bezpieczeństwa
Znaki bezpieczeństwa to znaki utworzone przez kombinację kształtu geometrycznego, barwy i symbolu graficznego lub obrazkowego (piktogramu) albo tekstu, przekazujące określoną informację związaną z bezpieczeństwem lub jego zagrożeniem.
Sygnały bezpieczeństwa
Sygnały bezpieczeństwa to sygnały świetlne i dźwiękowe, komunikaty słowne lub sygnały ręczne przekazujące informacje istotne w celu zachowania bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia pracownika.
Sygnały świetlne
Sygnały świetlne to sygnały emitowane przez urządzenie wykonane z przezroczystych lub półprzezroczystych materiałów, podświetlonych od wewnątrz bądź z tyłu, tak aby dawało to efekt świecącej powierzchni, na przykład migający sygnał świetlny informujący, zainstalowany na wózku widłowym, zwiększający jego widoczność.
Sygnały dźwiękowe
Natomiast sygnały dźwiękowe to sygnały akustyczne emitowane przez urządzenia przeznaczone do tego celu (bez użycia głosu ludzkiego), wskazujące na zaistnienie lub w razie potrzeby trwanie i zakończenie niebezpiecznej sytuacji, np. dźwiękowy przerywany sygnał informujący o ruchu maszyny.
Komunikaty słowne
Komunikaty słowne to ustalone, krótkie i jednoznaczne informacje słowne wypowiadane przez człowieka lub emitowane jako głos ludzki, nakazujące określone postępowanie w celu zachowania bezpieczeństwa i ochrony zdrowa pracowników, na przykład podczas załadunku lub rozładunku pojazdu sygnalista i operator dźwigu powinni porozumiewać się za pomocą takich słów, jak start, zatrzymać, do góry, do dołu, koniec.
Sygnały ręczne
Sygnały ręczne to ustalony ruch lub układ rąk i dłoni, służący do kierowania osobami wykonującymi czynności mogące stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa pracowników.
Na przykład, jeżeli kontakt głosowy jest utrudniony ze względu na wysoki poziom hałasu lub znaczną odległość sygnalisty od operatora, to komunikaty słowne mogą zostać zastąpione odpowiednimi ruchami rąk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz