środa, 4 lipca 2012

Gdzie w firmie stosować odzież ostrzegawczą

Odzież ostrzegawcza jest jednym z rodzajów środków ochrony indywidualnej. Konieczność zapewnienia pracownikom takich środków (w tym odzieży ostrzegawczej) wynika z Kodeksu pracy.
Odzież ostrzegawcza służy do wizualnego sygnalizowania obecności jej użytkownika w miejscu i sytuacjach mogących stwarzać potencjalne zagrożenia jego życia oraz zdrowia. Sygnalizowanie takie musi być skuteczne o każdej porze dnia i nocy, w ciemności - przy oświetleniu na przykład światłami pojazdu, latarek lub reflektorów, a także przy oświetleniu światłami ulicznymi, na przykład na drogach miejskich.

Gdzie w firmie stosować odzież ostrzegawczą?

Odzież ostrzegawczą należy stosować wszędzie tam, gdzie istnieją zagrożenia zderzenia pracownika z przemieszczającymi się maszynami lub transportowanymi przedmiotami (np. na drodze w pobliżu przejeżdżających pojazdów, w ciemnej hali, w pobliżu poruszających się maszyn).
Tego typu zagrożenia występują między innymi na kolei. Przejeżdżające pociągi, manewrujące lokomotywy i składy wagonów stanowią poważne zagrożenie pracujących na torach i w ich pobliżu osób. Podobne zagrożenia dotyczą pracowników służb miejskich naprawiających drogi, wodociągi czy pracowników energetyki naprawiających linie wysokiego napięcia w pobliżu dróg.
Wskazane jest także stosowanie odzieży ostrzegawczej przez pracowników pracujących podczas załadunku pojazdów, w pobliżu wózków widłowych oraz przez obsługujących suwnice itp.
Warto także, aby odzież ostrzegawczą stosowali pracownicy wykonujący prace związane z transportem wewnątrzzakładowym, na przykład:
  • przy załadunku pojazdów,
  • w pobliżu wózków widłowych,
  • przy obsłudze suwnic.
W elementy odblaskowe wyposażona jest również odzież służb porządkowych (np. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, służb medycznych - szczególnie Pogotowia Ratunkowego).
Zagrożenie zderzenia dotyczy także pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców (rowerzystów i motocyklistów). W przypadku awarii samochodu i konieczności dokonania naprawy na drodze (np. wymiany koła) stają się oni szczególnie narażeni na potrącenie przez mijające ich pojazdy. Podobne zagrożenia występują również podczas rozładunku lub załadunku pojazdów. Dlatego zawsze warto jest wyposażyć kierowców samochodów służbowych, a szczególnie dostawczych, w kamizelki ostrzegawcze.
Ubrania z elementami odblaskowymi nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa, jednak dzięki zapewnieniu odpowiedniej widzialności znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia wypadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz