niedziela, 1 lipca 2012

Remont, czy konserwacja

Remontowe prace budowlane często należą do prac szczególnie niebezpiecznych, podobnie jak na przykład towarzyszące im zazwyczaj roboty spawalnicze i prace z zastosowaniem substancji niebezpiecznych, takich jak lakiery, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki czy środki myjące oraz odtłuszczające.
To samo dotyczy wszelkich prac związanych z przebudową obiektów budowlanych. Wszystko to zaostrza wymogi bhp wobec pracodawców i pracowników remontujących obiekty budowlane.

Remont, czy konserwacja?

Remontowymi pracami budowlanymi są roboty polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, wykonywane w istniejącym obiekcie budowlanym. Remontem jest zatem wykonywanie robót budowlanych niestanowiących bieżącej konserwacji (nawet z zastosowaniem wyrobów budowlanych, innych niż użyte w stanie pierwotnym) w:
  • budynku z jego instalacjami i urządzeniami technicznymi (obiekcie budowlanym, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz ma fundamenty i dach),
  • budowli - każdym obiekcie budowlanym niebędącym budynkiem lub obiektem małej architektury, takim jak lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, przepusty techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące, trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne, ochronne i hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, części budowlane urządzeń technicznych - kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń - oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową,
  • obiektach małej architektury, do których należą niewielkie obiekty kultu religijnego (np. kapliczki, krzyże przydrożne, figury), posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, a także obiekty użytkowe, służące codziennej rekreacji oraz utrzymaniu porządku (np. piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki).
Do prac remontowych należą zatem wymiana, przebudowa lub technologiczne ulepszanie elementów konstrukcyjnych - w odróżnieniu od prac konserwatorskich, niewnikających w konstrukcję obiektu, ale na przykład poprawiających jego estetykę lub zabezpieczających jego elementy.
Prace konserwacyjne w działającym zakładzie pracy nie zaliczają się do prac szczególnie niebezpiecznych i nie wymagają wielu przewidzianych w takim przypadku czynności. Na przykład wymiana pokrycia dachu istniejącego budynku zalicza się do prac remontowych. Natomiast malowanie farbą antykorozyjną blachy stanowiącej pokrycie dachu, mające na celu zabezpieczenie go przed zniszczeniem, należy do prac konserwacyjnych.
Do prac szczególnie niebezpiecznych należą m.in. prace:
  • remontowe,
  • budowlane,
  • rozbiórkowe,
  • montażowe,
prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach bądź działania maszyn i innych urządzeń technicznych.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy pracach budowlanych warto zachować ostrożność bez znaczenia czy remontujemy czy stawiamy coś od początku. W szczególności, gdy mamy do czynienia z konstrukcjami stalowymi gdyż z nimi należy obchodzić się dość wyjątkowo. No chyba, że konstrukcja stalowa pochodzi od http://www.metaltech.pl to wtedy możemy być pewni, że nic złego z nią się nie dzieje, gdyż na pewno wykonana jest w pełni z najlepszej jakości stali.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszelkie prace konserwatorskie czy remontowe które dotyczą konstrukcji stalowych muszą być zrobione z najwyższą dbałością. Jednak niektóre elementy jak kraty stalowe https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-stalowe.php zdecydowanie lepiej jest wymienić na nowe.

    OdpowiedzUsuń