wtorek, 31 lipca 2012

Kontrola warunków pracy

Powiązanie obowiązków pracodawcy i osób kierujących pracownikami z zadaniem specjalisty ds. bhp polegającym na przeprowadzaniu kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp wskazuje osoby podlegające kontroli oraz pokazuje jaki powinien być zakres kontroli. Widać wyraźnie, że kontroli podlegają nie tylko osoby pracę wykonujące, ale w takim samym stopniu (a może w jeszcze szerszym) osoby prace organizujące i nadzorujące a także sam pracodawca. Można również stwierdzić, że kontrole przeprowadzane przez służbę bhp są realizacją jednego z obowiązków pracodawcy, czyli są w pewnym sensie wyręczaniem pracodawcy.

Kontrola warunków pracy

Kontrola warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp jest jednym z najważniejszych zadań z dziedziny profilaktyki wypadkowej i chorobowej, bowiem polega na rozpoznawaniu poten­cjalnych zagrożeń, zanim się one uaktywnią. To pozwala wprowadzać działania profilaktyczne, eliminujące lub ograniczające możliwość powstania niebezpiecznych zdarzeń, czy tylko niebezpiecznych sytuacji lub niebezpiecznego oddziaływania na ludzi czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia. Inaczej mówiąc kontrola jest monitorowaniem aktywnym (proaktywnym) w odróżnieniu od działań powypadkowych będących monitorowaniem reaktywnym.
Celem kontroli jest:
  • pokazanie osobie kierującej pracownikami - nadzorowi, jakie występują niezgodności na stanowiskach pracy i przy wykonywaniu poszczególnych czynności, w stosunku do obowiązujących przepisów i zasad bhp,
  • pokazanie pracownikom, jakie popełniają błędy i czym one mogą skutkować,
  • podpowiedzenie, doradzenie jednym i drugim, co należy zmienić czy wprowadzić dla zlikwidowania, czy tylko ograniczenia zagrożeń, dla poprawy ergonomii, dla zmniejszenia uciążliwości, dla zapewnienia spełnienia wymagań przepisów prawa pracy.
Natomiast te same niezgodności przedstawione pracodawcy mają cel dużo szerszy i głębszy, ponieważ powinny pokazać mu te obszary z dziedziny bhp, które wymagają innego podejścia do zagadnienia, zmiany organizacji prac, doposażenia stanowisk pracy w środki techniczne a pracowników w środki ochrony, dokształcenia poszczególnych grup pracowników itp. Działania te wiążą się, z reguły, z nakładami finansowymi, a więc są domeną pracodawcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz