środa, 25 lipca 2012

Prawna ochrona pracy kobiet w aspekcie bhp

Prawna ochrona pracy kobiet w aspekcie bhp


W przepisach jasno zostało zapisane równouprawnienie kobiet i mężczyzn w zakresie jednakowego traktowania w wypełnianiu takich samych obowiązków oraz zakaz dyskryminacji w zatrudnianiu z uwagi m.in. na płeć. Nie oznacza to jednak, że nie ma różnic w zakresie warunków pracy zapewnianych kobietom.
Pracujące kobiety objęte są pewną ochroną ze strony przepisów prawa z uwagi na biologiczne różnice między kobietą a mężczyzną. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem zapewnienie im szczególnej ochrony stanu zdrowia. Jest ona bardzo zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników.
PRACE SZCZEGÓLNIE UCIĄŻLIWE LUB SZKODLIWE DLA ZDROWIA KOBIET
Zakaz zatrudniania kobiet na stanowiskach pracy objętych wykazami ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że pracodawca nie może zatrudniać pracownic na stanowiskach objętych wykazami, nawet za ich zgodą wyrażoną w umowie o pracę. Zawarcie umowy o pracę, w której określone jest, że pracownica ma wykonywać pracę objętą wykazem, nie powoduje nieważności umowy, lecz skutkuje obowiązkiem pracodawcy przeniesienia pracownicy do innej pracy odpowiedniej ze względu na jej kwalifikacje.
W wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom wymienia się rodzaje prac uznanych za wzbronione wszystkim pracownicom oraz pracownicom w okresie pełnienia obowiązków macierzyńskich odpowiednio:
  • w okresie ciąży,
  • w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią,
  • w okresie karmienia piersią.
Wszystkim kobietom wzbronione są prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5000 kJ na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej 20 kJ/min (1 kJ = 0,24 kcal).
Kolejną czynnością zabronioną do wykonywania wszystkim kobietom jest ręczne podnoszenie lub przenoszenie po powierzchni płaskiej ciężarów o masie przekraczającej 12 kg przy pracy stałej i 20 kg przy pracy dorywczej. Czynności podnoszenia lub przenoszenia ciężarów o masie przekraczającej 12 kg, lecz nieprzekraczającej 20 kg, mają charakter dorywczy wtedy, gdy ciężary o takiej masie są przenoszone nie więcej niż 4 razy na godzinę w ciągu zmiany roboczej. Na uwagę zasługuje fakt, iż w przepisie nie określa się ani wysokości podnoszenia, ani odległości przenoszenia ciężarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz