poniedziałek, 30 lipca 2012

Polscy pracownicy służby bhp w innych państwach UE

Każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, bez względu na miejsce pobytu, ma prawo do podjęcia działalności jako pracownik najemny i prowadzenia tej działalności na terytorium innego państwa członkowskiego UE zgodnie z przepisami ustawowymi, wykonawczymi oraz administracyjnymi dotyczącymi zatrudnienia obywateli tego państwa.
Ma on w szczególności prawo do podjęcia zatrudnienia dostępnego na terytorium innego państwa członkowskiego UE z takim samym pierwszeństwem, z jakiego korzystają obywatele tego państwa.

Polscy pracownicy służby bhp w innych państwach UE

Pamiętaj, że pracownik będący obywatelem państwa członkowskiego UE korzysta z takich samych przywilejów socjalnych i podatkowych oraz ma dostęp do szkolenia w szkołach zawodowych i ośrodkach doskonalenia zawodowego jak pracownicy krajowi.
Ponadto wszelkie postanowienia porozumień zbiorowych lub indywidualnych bądź inne zbiorowe regulacje dotyczące dostępu do zatrudnienia, zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy albo zwolnienia są nieważne w zakresie, w jakim określają lub uprawniają do stosowania warunków dyskryminujących pracowników, którzy są obywatelami innych państw członkowskich UE.
Wykonywanie działalności w ramach służby bhp
Wykonywanie działalności w ramach służby bezpieczeństwa i higieny pracy jest oparte na swobodzie świadczenia usług w UE. Działalność służby bhp nie należy bowiem do zawodów regulowanych i w związku z powyższym nie jest tu wymagane wypełnianie dodatkowych warunków.
Nie ma jednego aktu prawnego UE określającego podstawowe wymagania dotyczące kwalifikacji służby bezpieczeństwa i higieny pracy. W poszczególnych państwach członkowskich sytuacja w tym zakresie wygląda odmiennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz