wtorek, 31 lipca 2012

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dozoru technicznego a działania służby

Służba bhp pełni w firmie funkcje kontrolne oraz doradcze w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jej uprawnienia oraz zadania określa rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.).

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dozoru technicznego a działania służby bhp

Pracownicy służby bhp mają m.in. możliwość występowania do pracodawcy o zastosowanie kar porządkowych w stosunku do pracowników odpowiedzialnych za zaniedbanie obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Natomiast wśród takich obowiązków znajdują się m.in. wykonywanie pracy w sposób zgodny z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dbałość o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi oraz sprzętu. Włącza się w to oczywiście prace przy urządzeniach technicznych objętych dozorem technicznym (np. czyszczenie sprężarki powietrznej będącej w ruchu).
Dodatkowo, jeżeli wystąpi bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracownika bądź innych osób (np. praca w obrębie uszkodzonego zbiornika zawierającego substancje niebezpieczne o właściwościach żrących), pracownicy służby bhp mają prawo niezwłocznego wstrzymania pracy maszyny albo innego urządzenia technicznego lub wnioskowania do pracodawcy o niezwłoczne wstrzymanie pracy w zakładzie pracy, jego części bądź innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy.
Do każdej sytuacji należy podejść indywidualnie, każdorazowo oceniając poziom niebezpieczeństwa.
Jeżeli chodzi o środki perswazyjne, to jak najbardziej są one wskazane w relacjach z pracownikami. Mogą mieć one postać porad, pokazów prawidłowego wykonywania pracy, konkursów edukacyjnych, tzw. skrzynki pytań i odpowiedzi czy wyznaczania liderów bezpiecznej pracy.

2 komentarze:

  1. Kwestie związane z BHP i PPOŻ opierają się o przepisy prawne, które trzeba spełnić i oczywiście ich przestrzegać. Według mnie ciekawą ofertę proponuje firma https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ . Mianowicie przeprowadza audyty z zakresu ppoż, dzięki czemu można zweryfikować czy wszystko jest w danym budynku zgodne z przepisami. Czy w razie zagrożenia zadziałają odpowiednio wdrożone procedury. Warto na taki audyt się zdecydować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie można dopuścić do takich sytuacji, gdyż stwarza to realne naruszenie przepisów BHP. Ja jestem zdania, ze należy przede wszystkim pracować bezpiecznie. W każdym razie sama nawet korzystam ze sprzętu ochronnego przy pracy na wysokościach https://znaki-bhp.pl/odziez-robocza-i-ochronna/ochrona-przed-upadkiem-z-wysokosci i jest to bardzo istotne.

    OdpowiedzUsuń