piątek, 20 lipca 2012

Jak prawidłowo kwalifikować wypadki przedstawicieli handlowych?

W jaki sposób prawidłowo kwalifikować wypadki przedstawicieli handlowych?

Jak zakwalifikować zdarzenie wypadkowe, w wyniku którego przedstawiciel handlowy doznał urazu nogi, idąc z domu do powierzonego mu samochodu służbowego, aby udać się nim do pracy?
W przytoczonym przypadku istnieją 2 możliwe scenariusze kwalifikacji prawnej opisanego zdarzenia wypadkowego. Mianowicie:
1) zdarzenie takie można zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy, gdyż odpowiada ono definicji takiego wypadku, wg której za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do bądź z miejsca wykonywania zatrudnienia albo innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza oraz nie została przerwana (art. 57b ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.),
2) zdarzenie takie można zakwalifikować jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, przy założeniu, że pracownik (przedstawiciel handlowy) udawał się w opisanych okolicznościach w podróż służbową do wykonywania pracy w określonym zakładzie pracy jako przedstawiciel handlowy swojego pracodawcy (art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz