poniedziałek, 30 lipca 2012

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Czy zdajesz sobie sprawę, że od Twojej determinacji może zależeć przeżycie osoby u której doszło do zakrztuszenia? Czy wiesz, jak się zachować w takiej sytuacji? Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Poniżej przedstawiam wskazówki dzięki którym będziesz wiedział jak prawidłowo działać w przypadkach wymagających natychmiastowych czynności reanimacyjnych.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Przeważnie zanim osoba, która zaaspirowała coś (ciało obce) do górnych dróg oddechowych, straci przytomność z powodu uduszenia się, istnieje możliwość udzielenia jej wcześniej pomocy.
Gdy utkwi w drogach oddechowych poszkodowanego ciało obce (cukierek, papieros, proteza zębowa), nie należy jej klepać po plecach w pionowej pozycji ciała, ale w głębokim skłonie, tak aby pod wpływem drgań przeszkoda mogła wypaść z dróg oddechowych.
W skrajnych sytuacjach (np. zakrztuszenia się gumą do żucia, gdy kość znajdzie się w tchawicy) można podjąć próbę ciśnieniowego wybicia przeszkody z tchawicy przez tzw. manewr Heimlicha.
Aby wykonać ten manewr, należy stanąć za osobą duszącą się, objąć rękoma jej tułów, tak aby połączyć obie dłonie w pięści na nadbrzuszu, i wtedy gwałtownie ścisnąć brzuch oraz klatkę piersiową, wybijając przeszkodę. Osobie leżącej (nieprzytomnej) można silnie ucisnąć oburącz brzuch.
Po każdym przypadku usuwania ciał obcych z dróg oddechowych przez tzw. manewr Heimlicha zalecana jest kontrola lekarska poszkodowanego, gdyż istnieje możliwość przypadkowego połamania żeber podczas tego zabiegu.
Nieprzytomny człowiek leżący na plecach może mieć zatkany dostęp powietrza do krtani przez zapadnięty na tylną ścianę gardła język. Należy wtedy odchylić jego głowę do tyłu i wysunąć, podciągnąć żuchwę. U osób o zdrowych zębach można spróbować ponadto zawiesić żuchwę, zaczepiając dolne zęby na górnych.

1 komentarz:

  1. W zasadzie w wielu miejscach się o tym mówi, ale nie widzę, żeby ktoś wspominał o LifeVac https://lifevac.pl/ . To ssawka ratująca życie, właśnie w zadławieniu. Myślę, że warto jest o niej wiedzieć i mieć w domu. Dla bezpieczeństwa.

    OdpowiedzUsuń