środa, 11 lipca 2012

Okulary antyrefleksyjne a ich refundacja przez pracodawcę

Okulary antyrefleksyjne a ich refundacja przez pracodawcę

Czy zakład pracy musi zrefundować zakup okularów antyrefleksyjnych przepisanych receptą przez okulistę w ramach okresowych badań lekarskich? Pracownik nie ma wady wzroku i nie wymaga okularów korygujących wzrok do pracy przy monitorze ekranowym. Uważa jednak, że skoro lekarz zalecił mu okulary antyrefleksyjne do pracy przy takim monitorze, to pracodawca ma obowiązek zwrócić mu koszt ich zakupu (do wysokości kwoty ustalonej na ten cel w zakładzie pracy).
Okulary korygujące wzrok nie przysługują wszystkim pracownikom, nawet jeżeli lekarz zlecił używanie szkieł korygujących do pracy przy monitorze ekranowym. Przysługują one pracownikom, którzy zatrudnieni są przy obsłudze takiego monitora przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Prawo pracownika do otrzymania od pracodawcy okularów korygujących wzrok nie jest uzależnione od tego, czy pracownik ma wadę wzroku, czy też nie, ale od spełnienia równocześnie 2 warunków, którymi są odpowiedni czas pracy pracownika przy monitorze ekranowym i uzyskanie przez niego odpowiedniego orzeczenia lekarskiego. Natomiast obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok zawsze leży po stronie pracodawcy.
Przepisy nie regulują kwestii dotyczącej wysokości i sposobu zwrotu przez pracodawcę kosztów ponoszonych przez pracownika na zakup okularów korygujących wzrok. Oznacza to, że wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel określa pracodawca, przy czym środki te powinny umożliwiać zakup okularów korygujących.
Dlaczego warto mieć okulary do pracy przy monitorze ekranowym?
Podczas pracy przy monitorze ekranowym oko człowieka przez długi czas jest wpatrzone w ekran, który znajduje się w stałej odległości od użytkownika.
Tak statyczne warunki pracy powodują przystosowanie układu optycznego do wyraźnego widzenia z określonej odległości (tzw. akomodacja wzroku), podczas którego mięśnie gałki ocznej tracą swoją elastyczność i sprawność. Z czasem przyczynia się to do pogorszenia wzroku, wynikającego z upośledzenia zdolności akomodacji, czyli ze zmniejszenia sprawności mięśni oczu.
Osoby mające wady wzroku i noszące okulary korekcyjne mogą podczas pracy odczuwać większy dyskomfort widzenia, jednak zjawisko to dotyczy zarówno osób z wadami wzroku, jak i ze wzrokiem prawidłowym.
Ponadto szkodliwe dla oczu są także niewłaściwe warunki pracy, na przykład:
  • złe oświetlenie na stanowisku pracy,
  • zła organizacja stanowiska pracy wymuszająca nienaturalne ułożenie ciała.
Trzeba jednak pamiętać, że przepisy nie określają obowiązku zapewnienia pracownikowi pracującemu na stanowisku przy obsłudze monitora ekranowego okularów ochronnych, a do takich właśnie należałoby zaliczyć okulary antyrefleksyjne. Dlatego w omawianym przypadku pracodawca nie ma obowiązku refundacji kosztów na zasadach określonych w firmie dla okularów korygujących wzrok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz