środa, 18 lipca 2012

Bezpieczne użytkowanie żurawi budowlanych

Podstawowe wymagania bezpiecznego użytkowania żurawi

Maszyny budowlane, takie jak żurawie, w zasadzie nie mogą być użytkowane bez ryzyka dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników, stąd należy podjąć szczególne środki ostrożności oraz wprowadzić szczególne zasady minimalizowania tego ryzyka.
Poniżej wskazanych zostało 5 podstawowych zasad, których trzeba przestrzegać przy użytkowaniu żurawi budowlanych:
  1. Powinny być umiejscowione w sposób zapewniający dostateczną przestrzeń między ich ruchomymi częściami a ruchomymi bądź stałymi elementami znajdującymi się w ich otoczeniu.
  2. Montaż i demontaż powinny być dokonywane zgodnie z zaleceniami producenta.
  3. Powinny posiadać zabezpieczenia przed skutkami uderzenia pioruna.
  4. Uruchomienie żurawia powinno być możliwe tylko przez celowe zadziałanie na przeznaczony do tego celu układ sterowania.
  5. Miejsca pracy lub konserwacji żurawi należy oświetlić, stosownie do wykonywanych czynności.
Pracownikom trzeba koniecznie zapewnić dostęp do informacji, w tym pisemnych instrukcji dotyczących użytkowania żurawi. Jest to obowiązek ciążący na pracodawcy. Instrukcje powinny zawierać co najmniej informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie warunków użytkowania żurawi, występowania możliwych do przewidzenia sytuacji nietypowych oraz praktyki użytkowania żurawi.
Wśród obowiązkowych działań mających na celu bezpieczne użytkowanie żurawi jest przeprowadzanie odpowiednich szkoleń pracowników w zakresie bezpiecznego użytkowania żurawi, a także szkoleń osób wykonujących naprawy, modernizację, konserwację lub obsługę żurawi w tym zakresie.
Niedopuszczalne jest sytuowanie maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż:
  1. 3 m - dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV;
  2. 5 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającym 15 kV;
  3. 10 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającym
    30 kV;
  4. 15 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającym
    110 kV;
  5. 30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.
Ważne!
W czasie wykonywania robót budowlanych z zastosowaniem żurawi należy bezwarunkowo zachować wskazane odległości. Należy pamiętać, że mierzone są one do najdalej wysuniętego punktu żurawia wraz z ładunkiem.
Natomiast żurawie samojezdne, które na terenie wykonywania prac mogą zbliżyć się na niebezpieczną odległość do napowietrznych lub kablowych linii elektroenergetycznych, należy wyposażyć w sygnalizatory napięcia.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Praca na żurawiach jest dosyć specyficzna, gdyż nie dość że potrzebujemy oczywiście odpowiedniego szkolenia bhp https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz to jeszcze zanim zaczniemy pracę musimy przejść szkolenie. Nie dość, ze szkolenia trwa dość długo to trzeba jeszcze mieć orzeczenie lekarskie że możemy wykonywać pracę na wysokości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesuje mnie akurat nieco inny temat, ponieważ ogólnie zasady użytkowania różnych maszyn budowlany, ponieważ moja firma chciałabym skorzystać z usług http://staltechnika.pl/oferta/ i niestety nie do końca jest pewne, w jaki sposób powinno się to wszystko użytkować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja jeszcze chciałabym przy okazji zachęćić każdego do przeczytania artykułu https://znaki-bhp.pl/co-to-sa-znaki-bezpieczenstwa-i-jakie-sa-ich-rodzaje gdyż tak naprawdę same znaki BHP są przecież bardzo istotne. Jak dla mnie również utrwalanie sobie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pracy jest ważne.

    OdpowiedzUsuń