czwartek, 5 lipca 2012

Co powinieneś wiedzieć o wypadkach podczas wyjazdów firmowych

Co powinieneś wiedzieć o wypadkach podczas wyjazdów firmowych


Czy wypadek, który wydarzył się w czasie firmowego wyjazdu integracyjnego piątek/sobota podczas kolacji, w czasie trwania konkursu zorganizowanego przez firmę, której zlecono organizację wyjazdu należy traktować jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy? Nadmieniam, że wyjazd był obowiązkowy, sprawdzana była lista obecności, osoby były meldowane w hotelu, w przypadku nieobecności należało wziąć urlop na sobotę a pracodawca oddaje 1 dzień w październiku.
Wypadek, który wydarzył się w czasie firmowego wyjazdu integracyjnego piątek/sobota podczas kolacji, w czasie trwania konkursu zorganizowanego przez firmę, której zlecono organizację wyjazdu nie jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy.
W myśl ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu ubezpieczony uległ:
  • w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
W komentowanym stanie faktycznym wypadek nie zaistniał w żadnej z wymienionych okoliczności, w szczególności wyjazdu integracyjnego nie można zakwalifikować jako podróży służbowej bowiem z treści art. 775 § 1 k.p. można wywieść, iż podróżą służbową jest przemieszczenie się pracownika w celu wykonania określonego zadania do miejsca wykonywania pracy określonego w poleceniu służbowym położonego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.
Podstawa prawna:
  • art. 3 ust. 2ustawy z dnia 30 października 2002 r o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz