piątek, 31 sierpnia 2012

Zaświadczenie o zdolności do pracy a urlop wypoczynkowy

Zaświadczenie o zdolności do pracy a urlop wypoczynkowy

Czy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, bez zaświadczenia o zdolności do pracy, można pracownika wysłać na urlop wypoczynkowy (26 dni) i urlop wynikający z niepełnosprawności (10 dni)?
Jeżeli pracodawca udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po spowodowanym chorobą okresie nieobecności trwającym więcej niż 30 dni, nie musi uprzednio uzyskać zaświadczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, względnie na innym stanowisku pracy.
Pracodawca może także nie przychylić się do wniosku pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku dopuszczenie do pracy pracownika będzie możliwe dopiero po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy.
Pracownik, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W warunkach przedstawionego stanu faktycznego istota zagadnienia wyraża się w tym, czy zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego może poprzedzić ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy.
Urlop wypoczynkowy to przysługujący pracownikowi coroczny, nieprzerwany okres płatnego zwolnienia od pracy, w celu realizacji prawa do odpoczynku. W sytuacji, gdy celem urlopu jest realizacja prawa do odpoczynku to w trakcie korzystania z tego prawa nie zachodzi, w jakimkolwiek stopniu, okoliczność możliwości świadczenia pracy na dotychczasowym stanowisku.
Skoro wobec udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego nie zachodzi konieczność podjęcia wykonywania pracy, to również nie zachodzi konieczność dopełnienia ustawowej przesłanki uprzedniego ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, poprzedzającego możliwość dopuszczenia pracownicy na danym stanowisku pracy.
Na uwagę zasługuje wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. w sprawie (sygn. akt II PK 214/07), który odnosząc się w uzasadnieniu do podobnych okoliczności stwierdził , w szczególności:"Ażeby spełniać warunki i cele urlopu wypoczynkowego, wypoczywać z wyłączeniem czynności z zakresu wykonywania pracy - nie było potrzebne, a na pewno nie było niezbędne wykazanie specjalnej sprawności do kontynuowania wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz