środa, 22 sierpnia 2012

Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach robotniczych pracujących w mikroklimacie zimnym lub gorącym

Człowiekowi będącemu najważniejszym ogniwem w procesie pracy i podmiotem działań należy zapewnić takie warunki środowiska pracy, które nie spowodują zagrożeń, narażeń i uciążliwości. Zatem wymagane jest, aby praca i jej warunki wykonywania były możliwie jak najlepiej dostosowane do konkretnego człowieka również w zakresie komfortu termicznego.
Wykonywanie prac w mikroklimacie zimnym lub gorącym wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia a nawet życia pracowników. Istotne jest więc przekazanie pracownikom niezbędnej wiedzy na temat wpływu mikroklimatu na organizm człowieka, zagrożeń i uciążliwości związanych z pracą w mikroklimacie zimnym czy gorącym oraz sposobami ochrony przed nimi.

Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach robotniczych pracujących w mikroklimacie zimnym lub gorącym
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) - nie niższą niż 14° C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają (chodzi np. o chłodnie).
W pomieszczeniach pracy, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C. Przestrzeganie tego przepisu nie zwalnia pracodawców z zapewnienia pracownikom odzieży ochronnej oraz możliwości podgrzewania posiłków.
Na przy pracach budowlanych w pomieszczeniach, gdzie pracownicy wykonują prace w okryciach zewnętrznych temperatura nie może być niższa niż 16°C, w pomieszczeniach przeznaczonych do rozbierania - szatniach, łaźniach nie może być niższa niż 24°C (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych).
Natomiast w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego przebywania ludzi temperatura powinna wynosić co najmniej 5°C. Jeżeli osoby zatrudnione wykonują swoje obowiązki w halach, temperatura wewnątrz hali nie może być niższa niż 14° C. Jeżeli nie jest to możliwe, pracę traktuje się jak wykonywaną na powietrzu, ale wtedy pracownik powinien mieć zapewnione miejsce do rozgrzania się, o temperaturze co najmniej 16° C.
Jedynie pracujący w biurach i inne osoby wykonujące lżejszą pracę muszą mieć w pomieszczeniach minimum 18° C.
Jednakże nie zawsze praca wykonywana jest w opisanych wyżej warunkach. Wiele rodzajów aktywności zawodowej odbywa się w zimnym mikroklimacie (definicja przyjęta w naszym kraju stanowi, że zimny mikroklimat jest wówczas, gdy temperatura otoczenia jest niższa od 10 °C). Nie jest to tylko praca na zewnątrz pomieszczeń w chłodnej porze roku, ale również praca w pomieszczeniach, które są specjalnie chłodzone, bo tego wymaga proces produkcyjny, jak np.:
  • wytwarzanie (przeróbka) niektórych artykułów spożywczych (rozbiór i pakowanie mięsa),
  • ich przechowywanie (przechowalnie warzyw, owoców),
  • zamrażanie i dalsze przechowywanie mrożonej żywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz