czwartek, 9 sierpnia 2012

Środki ochrony indywidualnej przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi

Gospodarowanie odpadami komunalnych, czyli powstającymi w gospodarstwach domowych, z wyjątkiem pojazdów wycofanych z eksploatacji, musi odbywać się zgodnie z odpowiednimi wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Mianowicie wymagania bhp podczas wykonywania prac przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi, w rozumieniu ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. z 2010 r. nr 185, poz. 1243 ze zm.), określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (Dz.U. nr 104, poz. 868).
Odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzące z innych źródeł niż gospodarstwa domowe, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w takich gospodarstwach, również są odpadami komunalnymi.

Środki ochrony indywidualnej przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi

Pracodawca ma obowiązek zapewnić stosowanie przez pracownika przystępującego do wykonywania prac przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
Odzież ochronna pracowników wykonujących prace na drogach publicznych i w strefach zamkniętych zakładu pracy, gdzie występuje ryzyko najechania przez pojazdy lub urządzenia samobieżne, powinna być odpowiednio oznakowana elementami odblaskowymi oraz spełniać wymagania przepisów o systemie oceny zgodności.
Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne środki ochrony indywidualnej należy przechowywać wyłącznie w miejscu wskazanym przez pracodawcę.
Ponadto odzieży ochronnej nie wolno używać poza miejscem wykonywania obowiązków służbowych i w miejscach, w których może ona powodować zagrożenie sanitarne, w tym:
  • placówkach ochrony zdrowia,
  • punktach żywienia zbiorowego, przetwórstwa lub obrotu żywnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz