wtorek, 7 sierpnia 2012

Uprawnienia specjalisty ds.bhp podczas kontroli

Zgodnie z kodeksem pracy służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997r. w sprawie służby bhp (Dz.U. Nr 109, poz. 704, ze zm.) wyjaśnia, że podlega ona bezpośrednio pracodawcy i nie może być obciążana innymi zadaniami niż w nim wymienione.

Uprawnienia specjalisty ds. bhp podczas kontroli

Podczas kontroli (a także w każdej innej sytuacji) specjalista ds. bhp ma prawo (§3 rozporządzenia o służbie bhp), a w zasadzie obowiązek, podjęcia działań zapobiegających zaistnieniu wypadku, czy tylko usunięciu potencjalnego zagrożenia wypadkowego przez:
  • występowanie do osób kierujących pracownikami z zaleceniami usunięcia stwierdzonych zagrożeń wypadkowych i szkodliwości zawodowych oraz uchybień w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • niezwłoczne wstrzymanie pracy maszyny lub innego urządzenia technicznego w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracownika albo innych osób,
  • niezwłoczne odsunięcie od pracy pracownika zatrudnionego przy pracy wzbronionej,
  • niezwłoczne odsunięcia od pracy pracownika, który swoim zachowaniem lub sposobem wykonywania pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia własnego albo innych osób,
  • wnioskowanie do pracodawcy o niezwłoczne wstrzymanie pracy w zakładzie pracy, w jego części lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy, w wypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników albo innych osób.
Zaniechanie tych albo podobnych działań jest tolerowaniem występujących zagrożeń czy wręcz sytuacji wypadkowych a również mija się z celem, do którego służba bhp jest powołana. W tych sytuacjach powoływanie się na odpowiedzialność pracodawcy za bezpieczeństwo w zakładzie jest niczym innym jak "chowaniem się za przepisy" w imię tzw. świętego spokoju ale tylko na krótki czas.
Pracownicy służby bhp powinni pamiętać o tym, że wywiązywanie się ze swoich zadań czy korzystanie z uprawnień jest realizacją misji, którą mają do spełnienia, a jest nią działanie na rzecz dobra pracowników jakim jest zachowanie ich życia i zdrowia przez cały okres pracy w zakładzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz