środa, 22 sierpnia 2012

Oznakowanie miejsc niebezpiecznych

Zasady stosowania barw i znaków bezpieczeństwa (zakazu, nakazu, ostrzeżenia oraz informacji) znajdziesz w Polskiej Normie PN-ISO 7010:2006 Symbole graficzne - Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa - Znaki bezpieczeństwa stosowane w miejscach pracy i w obszarach użyteczności publicznej.
Natomiast główne zasady stosowania barw oraz znaków do oznaczania urządzeń przemysłowych zawarte są w Polskiej Normie PN-EN 60445:2011 Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja - Identyfikacja zacisków urządzeń i zakończeń przewodów.

Oznakowanie miejsc niebezpiecznych
 
Miejsca niebezpieczne, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, należy oznakować skośnymi pasami - na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi oraz białymi.
Takimi barwami powinny być oznakowane:
  • miejsca, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów,
  • urządzenia przemysłowe - w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację i bezpieczne użytkowanie.
Żółte i czarne lub białe oraz czerwone pasy powinny być narysowane pod kątem około 45° i mieć zbliżone wymiary. W praktyce najczęściej stosuje się w tym celu taśmy z tworzyw sztucznych o odpowiednio dobranej kolorystyce, dostępne w sklepach z akcesoriami bhp.
Strefy gromadzenia i usuwania odpadów należy wygrodzić oraz oznakować. W zależności od rodzaju odpadów należy stosować znaki informacyjne lub ostrzegawcze.
Usuwanie odpadów musi przebiegać tak, aby ich rozrzut i pylenie były jak najmniejsze.
Pamiętaj, aby stanowiska pracy, pomieszczenia i drogi komunikacyjne były, w miarę możliwości, oświetlone światłem dziennym.
Jeżeli światło naturalne jest niewystarczające do wykonywania robót, jak również w porze nocnej, należy zastosować oświetlenie sztuczne, przy czym sztuczne źródła światła nie mogą powodować:
  • wydłużonych cieni,
  • olśnienia wzroku,
  • zmiany barwy znaków lub zakłóceń odbioru i postrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie - każdym, jaki występuje podczas realizacji remontowych prac budowlanych,
  • zjawisk stroboskopowych.
Drogi i wyjścia ewakuacyjne wymagające oświetlenia (np. gdy ze względu na ich przebieg występuje na nich niedostateczna widoczność lub mogą być wykorzystywane od zmroku do świtu) należy zaopatrzyć w oświetlenie podstawowe (ogólne), niebędące oświetleniem miejscowym, oraz awaryjne, włączające się samoczynnie w przypadku awarii podstawowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz