poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Reanimacja krążeniowo-oddechowa

Nie da się ukryć, że najtrudniejsza w pierwszej pomocy jest reanimacja krążeniowo-oddechowa. To właśnie od determinacji przypadkowego ratownika zależy przeżycie osoby poszkodowanej, u której doszło do zatrzymania krążenia i oddychania. Dlatego bardzo uważnie zapoznajcie się Państwo z naszym artykułem, w którym znajdziecie praktyczne i profesjonalne rady oraz wskazówki, dzięki którym będziecie potrafili prawidłowo działać w przypadkach wymagających podjęcia natychmiastowych czynności reanimacyjnych.

Reanimacja krążeniowo-oddechowa

Od momentu zatrzymania krążenia i oddychania w ciągu 4 minut dochodzi do nieodwracalnych zmian niedotlenieniowych w mózgu (w standardowych warunkach otoczenia).
Jest to proces biologicznie ostateczny i nieodwracalny. Bez zewnętrznej pomocy krążeniowej i oddechowej człowiek taki umrze, zanim zdąży przyjechać zespół Pogotowia Ratunkowego!
Wprawdzie w hipotermii, czyli wychłodzeniu, na przykład po wpadnięciu pod lód, mózg pozbawiony dopływu krwi może wytrzymać czas dłuższy niż 4 minuty (jest to spowodowane spowolnieniem procesów metabolicznych), jednak dalsza reanimacja człowieka wychłodzonego jest bardzo skomplikowana.
Zalecane sposoby (standardy) reanimacji zostały określone w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (z ang. European Resuscitation Council) z 2005 r. Są one uznawane za obowiązujące w Polsce (opublikowane oficjalnie przez Polską Radę Resuscytacji w listopadzie 2002 r.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz