poniedziałek, 3 września 2012

Zmiana wzoru karty wypadku i nie tylko

24 sierpnia 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz.U. poz. 909).
Zostało ono wydane na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.).

Zmiana wzoru karty wypadku i nie tylko...

Zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz.U. nr 236, poz. 1992 z późn. zm.) polegają między innymi na określeniu, że:
  • osoby niebędące pracownikami, dalej: poszkodowani, zawiadamiają o wypadku odpowiednie podmioty wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1-8 oraz 10-15 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.), dalej: ustawa wypadkowa (zmieniony § 2 ust. 1 znowelizowanego rozporządzenia),
  • poszkodowani, w odniesieniu do których, zgodnie z ustawą wypadkową, ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zawiadamiają o wypadku jego terenową jednostkę organizacyjną, właściwą ze względu na siedzibę prowadzenia działalności lub miejsce sprawowania opieki określone w umowie uaktywniającej (zmieniony § 2 ust. 2 znowelizowanego rozporządzenia),
  • zdarzenia, wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1-6, 6a i 7-14 ustawy wypadkowej, które nastąpiły w okresie ubezpieczenia wypadkowego poszkodowanych, uznaje się za wypadki przy pracy na podstawie ustalenia ich okoliczności oraz przyczyn, przede wszystkim przez między innymi wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala (zmieniony § 3 ust. 1 pkt 3 znowelizowanego rozporządzenia), a także zebranie informacji dotyczących wypadku od jego świadków (zmieniony § 3 ust. 1 pkt 4 znowelizowanego rozporządzenia).
Jednak przede wszystkim zmieniony został wzór karty wypadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz