piątek, 10 sierpnia 2012

Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach tokarz, frezer

Szkolenie okresowe jest sposobem aktualizacji i uzupełniania wiedzy w zakresie bhp na dotychczasowym stanowisku pracy. Mimo tego, że obrabiarki do metalu spełniają (przynajmniej powinny spełniać) co najmniej minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie ich użytkowania przez pracowników podczas pracy, to praktyka pokazuje, że praca na nich nie zawsze jest pracą bezpieczną. Wciąż bowiem niesie ze sobą wiele zagrożeń wypadkowych, chorobowych i uciążliwości. Składa się na to cały szereg czynników, w tym tzw. czynnik ludzki - czyli niebezpieczne postępowanie operatora, czy nieprawidłowo zorganizowana praca.
Z tego powodu, i z obowiązku wynikającego z rozporządzenia szkoleniowego, należy przypominać operatorom tokarek, frezarek o wymaganiach bhp i sposobach uniknięcia zagrożeń.

Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach tokarz, frezer

Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach tokarz, frezer powinno być przeprowadzone nie rzadziej niż raz na 3 lata, a jeżeli, z jakichś względów w konkretnym zakładzie, praca tokarza, frezera wiązałyby się z wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych nie rzadziej niż raz w roku.
Pierwsze szkolenie okresowe bhp osób zatrudnionych na stanowiskach tokarz, frezer przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
Z pierwszego szkolenia okresowego bhp może być zwolniona osoba, która:
  • przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,
  • odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (np. operator maszyn skrawających).
Szkolenie okresowe bhp może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Organizatorzy szkolenia (pracodawca albo jednostka szkoleniowa) zapewniają:
  • program szkolenia opracowany dla określonych grupy stanowisk,
  • wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
  • odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,
  • wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,
  • właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.
Programy szkolenia, na podstawie których były prowadzone aktualne szkolenia pracowników, powinny być przechowywane przez pracodawców.

1 komentarz: