wtorek, 7 sierpnia 2012

Pracownik służby bhp a pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy

Wyznaczenie pracownika służby bhp do udzielania pierwszej pomocy jest niezgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.), ponieważ pracownik takiej służby nie może być obciążany innymi zadaniami niż te, które zostały mu powierzone w oparciu o wspomniane rozporządzenie.

Pracownik służby bhp a pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku, a także niezbędne środki do udzielenia takiej pomocy.
Aby system pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy funkcjonował prawidłowo, pracodawca powinien zapewnić:
  • punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działania toksyczne,
  • apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
Usytuowanie, liczba oraz wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń. Obsługa punktów pierwszej pomocy i apteczek na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym oraz przeszkolonym w zakresie udzielania pierwszej pomocy pracownikom.
Pracodawca, który wyznaczył pracownika do udzielania pierwszej pomocy powinien pozostałym pracownikom przekazać niezbędne informacje o takiej osobie, mianowicie jej:
  • imię i nazwisko,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Informacja o wyznaczonym pracowniku do udzielania pierwszej pomocy nie zwalnia innych pracowników, będących w pobliżu poszkodowanego, od udzielenia mu pierwszej pomocy, gdyż zgodnie z Kodeksem karnym każdy z nas zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz