środa, 8 sierpnia 2012

Poddawanie się badaniom lekarskim


Obowiązek poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim został ustanowiony w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa w procesie pracy. Jest on wyrazem dbałości o każdego pracownika z osobna.
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają wszystkie osoby nowo przyjmowane do pracy. Jedynym wyjątkiem są osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko pracy lub stanowisko pracy o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Dodatkowo obowiązek skierowania na wstępne badania lekarskie istnieje w stosunku do pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Poddawanie się badaniom lekarskim

Ponadto dla wszystkich pracowników przeprowadza się badania okresowe, wg harmonogramu przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
Natomiast kontrolnym badaniom lekarskim podlegają pracownicy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.
Pamiętaj także, że obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania (wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 2001 r., I PKN 639/00, OSNP 2003/17/415).
Obowiązek poddania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim wynika bezpośrednio z art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy.
Ponadto nie uchyla obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich przedstawienie przez pracownika wyników badań przeprowadzonych do innych celów niż podjęcie pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz