poniedziałek, 20 sierpnia 2012

zkolenie okresowe bhp pracowników podnoszących i przenoszących ładunki

Ręczne prace transportowe, w większym lub mniejszym zakresie, występują w każdym zakładzie i spotkać je można na prawie każdym stanowisku pracy.
Mimo tego, że są to czynności powszechnie znane i jakby wpisane w życie każdego człowieka, to jednak nie są one pozbawione ryzyka chorobowego i wypadkowego.
Około połowa wcześniejszych emerytur znajduje swoją przyczynę w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego i są one jednocześnie trzecim, co do częstości występowania powodem zwolnień chorobowych pracowników.
Materiał zawarty tekście powinien być wykorzystywany podczas szkoleń bhp przeznaczonych w szczególności dla pracowników brygad transportowych, pracowników magazynowych i budowlanych ale także tych, którzy tylko dorywczo wykonują ręczne prace transportowe a nawet pracowników administracyjno-biurowych, którym trafiają się takie prace, jak: przestawianie biurowych mebli, unoszenie i przenoszenie sprzętu komputerowego.

Szkolenie okresowe bhp pracowników podnoszących i przenoszących ładunki

Najbardziej narażone na urazy i choroby są takie części ciała, jak:
  • odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • kręgosłup szyjny,
  • ramiona, nadgarstki, stopy i dłonie.
Podczas wykonywania ręcznych prac transportowymi dochodzi często do:
  • skręcenia stawów,
  • zerwania ścięgien, więzadeł,
  • złamania kości,
  • uszkodzenia nerwów,
  • zapalenia mięśni,
  • przepukliny pachwinowej czy brzusznej.
W przebiegu dolegliwości mięśniowo-szkieletowych dominuje ból, czasem nawet bez innych objawów potwierdzających wystąpienie schorzenia czy urazu.
W celu ograniczenia liczby przypadków schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z wykonywaniem ręcznych prac transportowych została opracowana oraz wdrożona dyrektywa Rady 90/269/EWG z 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa podczas ręcznego przemieszczania ciężarów w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia, zwłaszcza urazów kręgosłupa pracowników, wdrożona do prawa polskiego rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. nr 26, poz.313 z późn. zm.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz