wtorek, 14 sierpnia 2012

Wypadki w szczególnych okolicznościach

Kwestie zaopatrzenia dla osób, które uległy wypadkom w innych okolicznościach niż wypadki wymienione w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, określenie rodzajów świadczeń oraz zasad ustalania ich wysokości i finansowania reguluje ustawa o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.
Osobom, które uległy wypadkowi w szczególnych okolicznościach oraz członkom rodzin osób zmarłych wskutek takiego wypadku przysługują uprawnienia do świadczeń przewidzianych w ustawie z tytułu doznanej krzywdy na osobie, spowodowanej wypadkiem.
Świadczenia, w zakresie opieki zdrowotnej przysługujące osobom poszkodowanym w wypadku w szczególnych okolicznościach, nie objętym ubezpieczeniem zdrowotnym, są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia, pozostałe świadczenia w zakresie określonym ustawą są finansowane ze środków budżetu państwa.

Wypadki w szczególnych okolicznościach

Wypadek śmiertelny to wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku. Należy jednak podkreślić, iż klauzula czasowa ma charakter wyłącznie instrukcyjny, jest ustanowiona jedynie dla celów statystyki wypadkowej.
Przepisy, mimo że:
  • obligują osobę ubiegającą się o świadczenia z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach do dołączenia do wniosku dokumentacji wypadku,
  • upoważniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych do dokonywania oceny okoliczności i przyczyn wypadku w szczególnych okolicznościach oraz wydawania decyzji w sprawie przewidzianych świadczeń
nie określają procedury ustalania okoliczności i przyczyn wypadków powstałych w szczególnych okolicznościach.
Brak takiej regulacji może powodować powstawanie ewentualnych rozbieżności i sporów na tle wartości dowodowej i kompletności zgromadzonej dokumentacji powypadkowej, a zatem może wpływać na decyzję ZUS o przyznaniu bądź odmowie przyznania określonych świadczeń.
W takiej sytuacji wykazanie i należyte udokumentowanie zaistnienia wypadku oraz jego skutków leży w dobrze pojętym interesie poszkodowanego działającego (w zależności od okoliczności zdarzenia) we współdziałaniu z innymi osobami, organami, instytucjami itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz