piątek, 17 sierpnia 2012

Służba bhp w agencji ochrony osób i mienia

Jaka jest rola i zadania służby bhp w agencji ochrony osób i mienia?

Komórka służby bhp w agencji ochrony osób i mienia stanowi źródło informacji o błędach popełnianych w zakresie bezpieczeństwa pracy ochrony, a także o nowych zagrożeniach pojawiających się w tym środowisku pracy. Jest to również miejsce dostosowywania zmian w przepisach bhp do realiów pracy w ochronie, które mogą mieć wpływ na jej planowanie i wykonywanie.
Ze względu na zakres i sposób wykonywania pracy przez agentów ochrony, stwarzający specyficzne oraz nie do końca przewidywalne sytuacje, specjalista ds. bhp w agencji ochrony ma ograniczoną możliwość wpływania na warunki pracy swoich agentów. Często ma także ograniczoną możliwość kontroli tych warunków.
W takiej sytuacji najlepszym źródłem wiedzy o warunkach pracy agentów będą przede wszystkim:
  • pracownicy służby bhp w obiektach, które są chronione przez agentów,
  • właściciele i użytkownicy tych obiektów.
Kontrola i przeciwdziałanie zagrożeniom
Kontrola i przeciwdziałanie zagrożeniom w przypadku służb bezpieczeństwa i higieny pracy w agencjach ochrony wykracza terytorialnie poza siedzibę danej agencji oraz wymaga:
  • współpracy ze służbami ds. bhp w chronionych obiektach,
  • współpracy z właścicielami (użytkownikami) chronionych obiektów,
  • gromadzenia i przetwarzania informacji o błędach popełnianych w ochronie oraz o nowych zagrożeniach,
  • ciągłego śledzenia zmian zachodzących w przepisach prawnych (także na przykład Polskich Normach), które mogą mieć wpływ na planowanie i wykonywanie ochrony.
Specyfika zagrożeń występujących w branży ochrony sprawia, że pracownicy służby bhp w obiektach chronionych mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy na ten temat. Dlatego konieczna jest stała współpraca służby bhp agencji ochrony z odpowiednimi służbami w obiektach objętych ochroną i dyrekcją (administracją) zarządzającą obiektem.
W wielu przypadkach - taka potrzeba widoczna jest zwłaszcza w momencie przejmowania obiektu pod nadzór - wskazane jest sprawdzenie, czy po godzinach pracy agenci firmy pozostający w obiekcie mają dostęp do niezbędnych im pomieszczeń i czy w przypadku awarii technicznych lub zasłabnięcia danego pracownika będzie mu można udzielić pierwszej pomocy.
Należy pamiętać o narażeniu agentów ochrony na wszystkie występujące organicznie zagrożenia zawodowe w ochranianych obiektach. Niestety umowy cywilnoprawne zawierane między agentami ochrony a pracodawcą z reguły nie precyzują szczegółowych obowiązków stron (np. wspólnego opracowania procedur awaryjnych, systemów alarmowania i zarządzania akcją, szkolenia agentów w zakresie zagrożeń zakładowych, wzajemnych relacji pracowników oraz agentów w trakcie normalnej pracy, jak i sytuacjach awaryjnych).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz