poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Wymagania Polskich Norm w zakresie odzieży chroniącej przed zimnem

Odzież chroniąca przed zimnem (ciepłochronna) przeznaczona jest do prac w otwartej przestrzeni w temperaturze otoczenia niższej od normalnej, do prac w przestrzeniach zamkniętych i nieogrzewanych oraz w chłodniach.
Do prac w temperaturze do -5˚C może być stosowana odzież spełniająca wymagania Polskiej Normy PN-EN 14058:2007, a do prac w temperaturze poniżej -5˚C może być stosowana odzież ciepłochronna spełniająca wymagania Polskiej Normy PN-EN 342:2006.

Wymagania Polskich Norm w zakresie odzieży chroniącej przed zimnem

Klasyfikacja odzieży pozwala na jej właściwy dobór tak, aby zapewnić adekwatny poziom ochrony w różnych warunkach użytkowania. Izolacyjność cieplna wyrobu odzieżowego oraz przepuszczalność powietrza są podstawowymi właściwościami przewidzianymi do badania i znakowania na etykiecie wyrobu. Odzież chroniąca przed zimnem jest oznakowana poniższym znakiem graficznym.
Przy doborze odzieży ochronnej istotna jest prawidłowa jej konstrukcja i uwzględnienie warunków środowiska i rodzaju pracy, np. ograniczenie pocenia się podczas długotrwałej ekspozycji na zimno. Pamiętać należy, że wybierać należy odzież o optymalnej a nie maksymalnej izolacyjności cieplnej a także wyrobów elastycznych dających się dobrze dopasować.
Obuwie powinno spełniać wymagania poniższych Polskich Norm:
  • PN-EN ISO 20345:2007,
  • PN-EN ISO 20346:2007,
  • PN-EN ISO 20347:2007.
Przy stosowaniu obuwia ciepłochronnego należy pamiętać o tym by nie było za ciasne i odpowiednich skarpetach wykonanych z materiału chłonącego wilgoć i chroniących w szczególności palce i piętę przed zimnem.
Rękawic chroniących przed zimnem używa się w przypadku wykonywania prac w warunkach ekspozycji na działanie niskiej temperatury powietrza lub kontaktu z zimnymi powierzchniami. W przypadku chłodzenia rąk istnieje ryzyko wystąpienia odmrożeń lub może dojść do zmniejszenia sprawności manualnej pracownika, co wpływa na obniżenie skuteczności i szybkości wykonywanej pracy a także być przyczyną wypadku.
Przy doborze rękawic należy wziąć pod uwagę fakt, że bezpośredni kontakt palców z zimnymi powierzchniami powoduje większy uraz termiczny niż ekspozycja na działanie niskiej temperatury powietrza a także uwzględnić rodzaj czynności pamiętając, że istotny jest czas kontaktu i nacisk wywierany przez rękę na zimną powierzchnię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz