wtorek, 14 sierpnia 2012

Dobre warunki pracy dla operatora - kierowcy wózka jezdniowego podnośnikowego

Prowadząc instruktaż stanowiskowy pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy - operatora wózka podnośnikowego należy zwrócić uwagę na wymagania bhp dotyczące pomieszczeń i stanowisk pracy.
Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy operatora - kierowcy wózka jezdniowego podnośnikowego

W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić:
  • oświetlenie naturalne i sztuczne,
  • odpowiednią temperaturę,
  • wymianę powietrza,
  • zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi, nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.
Oświetlenie dzienne i elektryczne
W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem .
Oświetlenie dzienne na poszczególnych stanowiskach pracy powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac i wymaganej dokładności oraz powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie.
Niezależnie od oświetlenia dziennego we wszystkich pomieszczeniach zakładu pracy należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.
Stosunek wartości średnich natężenia oświetlenia w pomieszczeniach sąsiadujących ze sobą, przez które odbywa się komunikacja wewnętrzna, nie powinien być większy niż 5 do 1.
Instalacje oświetleniowe w pomieszczeniach, w których znajdują się miejsca pracy, oraz w korytarzach powinny być dobrane i wykonane tak, aby nie narażały pracownika na wypadek powodowany rodzajem zainstalowanego oświetlenia.
Ogrzewanie
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C (291 K).
Wentylacja
Wentylacja w pomieszczeniach pracy powinna zapewnić wymianę powietrza wynikającą z:
  • potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń,
  • bilansu ciepła i wilgotności,
  • zanieczyszczeń stałych i gazowych.
W pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia (np. spaliny wydzielane przez wózki jezdniowe z napędem spalinowym) powinna być zapewniona taka wymiana powietrza, aby nie były przekraczane wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.
W pomieszczeniach pracy dopuszczalne jest używanie wózków z silnikiem spalinowym, pod warunkiem że substancje szkodliwe wydalane z silnika i hałas związany z jego pracą nie powodują przekroczenia wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń. Niedopuszczalne jest używanie w pomieszczeniach pracy wózków z silnikami spalinowymi zasilanymi benzyną etylizowaną lub zawierającą inne substancje toksyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz