środa, 22 sierpnia 2012

Prace, które powinny być wykonywane przez co najmniej 2 osoby

Już 18 stycznia 2009 r. przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby (Dz.U. nr 62, poz. 288). Zostało ono uznane za uchylone przez ustawę z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 223, poz. 1460).
Jednak pracodawca musi zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej 2 osoby, w celu zapewnienia asekuracji.

Prace, które powinny być wykonywane przez co najmniej 2 osoby
W praktyce wygląda to tak, że pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, uwzględniając przepisy wykonawcze bhp - dotyczące wykonywania prac w różnych gałęziach pracy - do Kodeksu pracy, wydane na podstawie jego art. 23715 § 1 i 2, musi ustalić wykaz takich prac, które występują w jego firmie.
Niewątpliwie należy do nich zaliczyć prace, które określał załącznik Wykaz rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.
Dlatego też pracodawca, wykonując wspomniany obowiązek, może, a nawet powinien, korzystać pomocniczo z tego załącznika, który obecnie - po uznaniu za uchylone zawierającego go rozporządzenia - powinniście traktować jako zasadę bezpieczeństwa i higieny pracy.
W tym miejscu warto przypomnieć, że pracodawca musi przestrzegać nie tylko przepisów, ale także zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
A zatem, obowiązek taki oznacza, że pracodawca ma obowiązek stosować w praktyce również nieokreślone w żadnych przepisach bhp zasady bhp, które w danym przypadku konieczne są w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
Reasumując, obowiązek pracodawcy przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem prawnym.
Rozwiązanie takie ma głęboki logiczny sens. Chodzi o to, że brak w danym przypadku konkretnych przepisów bhp nie może zwalniać pracodawcy z obowiązku ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz