niedziela, 10 lutego 2013

Tak można ożywić szkolenie bhp

Jedną z metod szkoleniowych wykorzystywanych podczas szkoleń bhp jest burza mózgów. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważny jest sposób zorganizowania kreatywnego zespołu do przeprowadzenia sesji burzy mózgów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wydzielenie co najmniej 2 zespołów zadaniowych.

Dobrze przygotowana burza mózgów ożywi szkolenie bhp

Oddzielenie fazy przygotowania i tworzenia od fazy wartościowania i wdrażania podczas burzy mózgów wyraźnie wskazuje na potrzebę wydzielenia zespołów zadaniowych do spraw generowania pomysłów oraz ich wartościowania i wdrażania.
Zorganizowanie zespołu, który będzie mógł wymyślać nowe rozwiązania, polega przede wszystkim na wytworzeniu:
  • pozytywnej selekcji uczestników,
  • właściwej infrastruktury szkoleniowej oraz
  • atmosfery sprzyjającej procesowi poszukiwania optymalnych rozwiązań.
Zespół ds. generowania pomysłów
Zadaniowy zespół twórczy organizowany jest w celu generowania pomysłów. Jego skład personalny powinien być zróżnicowany pod względem zawodowym i dopasowany do specyfiki rozwiązywanego problemu. Ważny udział w nim mają specjaliści z danej dziedziny (30-70%), specjaliści z dziedzin pokrewnych (25-45%) oraz osoby niezwiązane z problemem (10-20%).
Praktyka wskazuje, że najbardziej efektywne zespoły składają się z nie więcej niż 7-12 osób.
Spośród członków grupy wybierane są zazwyczaj w sposób demokratyczny - przez głosowanie - osoby funkcyjne zespołu twórczego, a mianowicie:
  • przewodniczący, który odpowiedzialny jest za stronę organizacyjno-problemową, w szczególności zaś za:
- przedstawienie problemu,
- prowadzenie sesji,
- kreowanie właściwej atmosfery do dzielenia się pomysłami oraz
- zgłaszanie własnych propozycji;
  • sekretarz grupy, który notuje, ewidencjonuje zgłaszane pomysły oraz zgłasza własne;
  • animator, czyli osoba potrafiąca skutecznie pobudzić grupę do myślenia i podtrzymywać przez długi czas aktywność członków.
Czas pracy zespołu twórczego w zależności od rozwiązań metodycznych i potrzeb nie powinien być dłuższy niż ok. 30 min. Pora dnia powinna być także dostosowana do potrzeb myślenia twórczego członków grupy. Najczęściej wybierany jest czas między 9.30 a 12.00. Warto zapewnić grupie wygodne siedzenia, dobre oświetlenie, ciastka, kawę i herbatę lub inne napoje, np. wodę mineralną. Należy również pamiętać o wyłączeniu telefonów komórkowych, aby nie rozpraszały uczestników w trakcie myślenia.
Pomysły powinny być zapisywane w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy mogli je widzieć przez całą sesję. Najlepiej wykorzystać do tego tablice, komputer czy rzutnik komputerowy.
Proces twórczy nie ogranicza się jedynie do sesji. Dobre pomysły (a czasem i bardzo dobre) mogą być podawane po jej zakończeniu, nawet do 48 godzin po zakończeniu sesji twórczego myślenia.
Zespół ds. wartościowania i wdrażania pomysłów
Zespół wartościujący pomysły powinien składać się wyłącznie z profesjonalistów w dziedzinie rozwiązywanego problemu.
Członkowie zespołu zbierają się po dwóch dobach od zakończenia sesji - czas ten potrzebny jest na zgłaszanie dodatkowych pomysłów i uzupełnień.
Zasadniczym celem tego zespołu jest dokonanie rzetelnej oceny zgłoszonych pomysłów oraz opracowanie możliwości ich wykorzystania - implementacji na potrzeby przedsiębiorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz