środa, 6 lutego 2013

Dla kogo dodatek wyrównawczy

Pracodawca ma między innymi obowiązek systematycznie analizować przyczyny chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy oraz na podstawie wyników tych analiz stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Musi także prowadzić rejestr obejmujący przypadki stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby.

Dla kogo dodatek wyrównawczy?

W razie stwierdzenia u danego pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej pracodawca musi, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść tego pracownika do innej pracy, która nie będzie narażała go na działanie czynnika, który wywołał wspomniane objawy.
Ponadto na podstawie orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej pracodawca ma obowiązek przenieść do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek choroby zawodowej oraz nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli przeniesienie do innej lub odpowiedniej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia tego pracownika, przysługuje mu dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz