środa, 13 lutego 2013

Odśnieżanie na wysokości


W przypadku prac związanych z odśnieżaniem dachów mamy do czynienia z pracą na wysokości. Prace na wysokości stanowią bardzo duże zagrożenie i ryzyko wypadków. Upadki z wysokości powoduję przeważnie ciężkie uszkodzenia ciała, a bardzo często kończą się śmiercią poszkodowanego. Dlatego przed rozpoczęciem prac w warunkach szczególnie groźnych warto zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy.

Jak zabezpieczyć stanowisko pracy przy odśnieżaniu?

Przed rozpoczęciem prac w warunkach szczególnie niebezpiecznych należy:
  • ustalić z pracodawcą, u którego będą prowadzone roboty, w podpisanym protokole szczegółowe warunki bhp prowadzenia robót, z podziałem obowiązków w tym zakresie (pracodawca powinien poinformować swoich pracowników o prowadzonych robotach oraz niezbędnych środkach bezpieczeństwa, jakie należy stosować w czasie trwania tych prac),
  • wydzielić i wyraźnie oznakować teren prowadzenia robót (wyznaczyć strefy niebezpieczne związane ze zrzutem śniegu z dachu),
  • w miejscach niebezpiecznych umieścić znaki informujące o rodzaju zagrożenia oraz w uzasadnionych przypadkach zastosować dodatkowe środki zabezpieczające przed skutkami zagrożeń (np. w razie potrzeby zapewnienie stałego nadzoru).
Pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby dostęp do miejsc wykonywania prac na wysokości miały wyłącznie osoby upoważnione, przeszkolone i odpowiednio poinformowane.
Prace na wysokości powinny być zorganizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracowników do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoją.
Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, dojścia powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Dodatkowo, pomiędzy poręczą i krawężnikiem musi być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób.
Jednym z wymogów bhp, jakie muszą być spełnione przy pracy na wysokości, jest zastosowanie balustrad ochronnych zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Jednak w praktyce, przy odśnieżaniu dachu, trudno w ten sposób zabezpieczyć stanowiska pracy na wysokości. Jeżeli ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości zastosowanie balustrad jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy (zwłaszcza wysokości na której znajduje się odśnieżany dach), np. odpowiednio dobrany i stosowany sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, jak szelki i linki bezpieczeństwa, zaczepy linkowe, amortyzatory bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz