środa, 6 lutego 2013

Oznakowanie miejsc niebezpiecznych w pracy

Zakład pracy prawie jak droga publiczna

W zakładzie pracy podobnie jak na drodze miejsca niebezpieczne (strefy niebezpieczne) powinny był właściwie oznakowane, a także w sposób widoczny oddzielone np. poprzez ogrodzenie. Miejsce wygrodzenia należy dodatkowo zaopatrzyć w napisy i znaki ostrzegawcze oraz oświetlenie rozmieszczone w sposób zapewniający możliwość odczytania tablic i znaków ostrzegawczych.
Ogólne zagadnienia dotyczące kwestii oznakowania miejsc niebezpiecznych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Przepisy rozporządzenia nie definiują jednak pojęcia "miejsca niebezpieczne". Posiłkując się legalną definicją "zagrożenia" - rozumianego jako stan środowiska pracy (występujący na określonym obszarze) mogący spowodować wypadek lub chorobę, można uznać, iż "miejsca niebezpieczne" stanowią wycinek obszaru zagrożenia (np. otwory, zagłębienia, progi, pochylnie, stopnie, połączenia ciągów komunikacyjnych).
Ryzyko kolizji
Miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku, potknięcia się, uderzenia lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi skośnymi pasami o zbliżonych wymiarach narysowanymi pod kątem około 45°. Wymiary pasów powinny być odpowiednie do rozmiaru przeszkody lub niebezpiecznego miejsca.
Otwory i zagłębienia
Otwory i zagłębienia powinny być:
  • trwale zabezpieczone przed możliwością wpadnięcia np. do otworu pozostawionego w stropie, włazu do studzienki kanalizacyjnej lub wypadnięcia np. z poziomu stropu kondygnacji nie obudowanej należycie ścianami zewnętrznymi;
  • zamknięte odpowiednimi pokrywami. W przypadku braku takiej możliwości powinny być należycie ogrodzone balustradami, oznakowane i oświetlone.
Przejścia i przejazdy
Znajdujące się w strefie niebezpiecznej przejścia, przejazdy i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone daszkami ochronnymi o szerokości co najmniej o 0,5 m większej z każdej strony niż szerokość przejścia lub przejazdu.
Wtargnięcie pieszych
Na drogach - w miejscach, w których możliwe jest niespodziewane wtargnięcie pieszych, w szczególności przed bramami, drzwiami i przejściami, należy ustawić barierki ochronne pojedynczo lub w zestawie (spełniające uprzednio omówione wymagania) lub zastosować inne skuteczne środki ochronne ( tablice ostrzegawcze, sygnalizacja świetlna).
Osoba odpowiedzialna za oznakowanie
Odpowiedzialnymi za oznakowanie miejsc niebezpiecznych są osoby kierujące pracownikami organizujące stanowiska pracy, zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz