niedziela, 3 lutego 2013

Nie było świadków. Sprawdź czy dostaniesz odszkodowanie

Nie ma świadków - nie uznać wypadku?

Pracownik uległ wypadkowi w drodze z pracy do domu. Na miejsce wezwał karetkę, którą został odwieziony do szpitala. Nie ma świadków bezpośredniego zajścia zdarzenia. Czy w tej sytuacji pracodawca ma prawo odmówić uznania wypadku za wypadek w drodze z pracy?
Brak świadków wypadku nie może stanowić jedynej okoliczności nieuznania zdarzenia wypadkowego za wypadek w drodze do pracy lub z pracy. Dodatkowo należy pamiętać, że nieuznanie zdarzenia wypadkowego jako wypadku w drodze do pracy lub z pracy wymaga szczegółowego uzasadnienia.
Do właściwiej kwalifikacji zdarzenia warto przypomnieć definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Otóż, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do miejsca lub z miejsca wykonywania zatrudnienia bądź innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz