wtorek, 5 lutego 2013

Bez nudy na szkoleniu bhp

Metoda wymuszonego kontrastowania podobnie jak burza mózgów jest sposobem poszukiwania nowych pomysłów i rozwiązań. Jej zastosowanie jest niezbędne dla wspomagania kreatywnego myślenia i działania. Stosowanie jej w trakcie szkoleń bhp może zachęcić uczestników do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie bhp, a także aktywnego udziału w samym szkoleniu.

Bez nudy na szkoleniu bhp
Rdzeń strategii wymuszonego kontrastowania stanowi:
  • związek przyczynowo-skutkowy zachodzący między myśleniem, podejmowaniem decyzji i działaniem,
  • zestawienie dowolnej liczby elementów i porównywanie ich parami w celu sformułowania na podstawie występujących różnic, nowych twórczych wniosków.
Sama procedura polega na naturalnym sposobie rozpoznawania i oceny, który wbudowany jest w system myślenia i rozumienia oraz poszukiwania pomysłów, którym posługujemy się w życiu codziennym.
Przykład:
Zestawienie ściany i pieniędzy przerodziło się w pomysł bankomatu, czyli możliwości podjęcia pieniędzy ze ściany, w której umieszczony jest aparat do ich w miarę bezpiecznego wypłacania.
Można odnieść wrażenie, że podejście jest podobne do taktyki myślenia przez analogię. Jest w tym wiele racji, ale nie do końca.
Główną zasadą i regułą kontrastowania jest stosowanie ostrych kontrastów przejawiających się w zaprzeczeniu, zaskoczeniu i zadziwieniu. Jest to szczególnie skuteczne w złożonych przypadkach i polega na podważaniu głęboko ugruntowanych w psychice przekonań, zwyczajów i zachowań będących reakcją na działania podejmowane przez inne osoby.
Wysoki poziom prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu w twórczym rozwiązywaniu problemów z zastosowaniem metody zależy od przezwyciężenia trudności, jakie powstają przy rozwiązywaniu problemów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz