poniedziałek, 12 listopada 2012

Zagrożenia zdrowia pracowników w tartakach i stolarniach

Podstawowe zagrożenia zdrowia pracowników w tartakach i stolarniach związane są przede wszystkim z mechaniczną obróbką drewna, która powoduje narażanie na pył drzewny i hałas powstający w wyniku pracy obrabiarek do drewna. Sprawdź, czym grozi praca na stanowisku stolarza.

Zagrożenia zdrowia pracowników w tartakach i stolarniach

Zapylenie powietrza jest nieodłącznym zjawiskiem towarzyszącym mechanicznej obróbce drewna. Cząsteczki pyłu mogą mieć różną wielkość, która w znacznym stopniu decyduje o jego szkodliwości. Cząsteczki największe, o średnicy ponad 50 mikrometrów, osiadają już po kilku minutach. Pyły średnie, o wielkości 5-50 mikrometrów, utrzymują się w powietrzu przez kilka godzin, natomiast najmniejsze - o średnicy poniżej 5 mikrometrów - nawet przez kilka dni.
Pyły drewna mogą działać na organizm ludzki uczulająco. Działanie to dotyczy układu oddechowego i skóry. Skutkami wdychania pyłu o właściwościach uczulających są przede wszystkim alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa i dychawica oskrzelowa. Nasilenie objawów chorobowych (kaszel, duszność, ucisk w klatce piersiowej) jest większe u osób palących w porównaniu z niepalącymi.
Pyły drewna mogą także działać drażniąco. Działanie takie objawia się zanikowymi zmianami błony śluzowej nosa i gardła, a czasami zapaleniem zatok i przewlekłym zapaleniem oskrzeli.
Pyły drewna zawierają mikroorganizmy, takie jak grzyby, pleśnie, porosty i wątrobowce, które mogą doprowadzić do alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, grzybicy płuc i choroby o podłożu alergicznym.
Pyły z twardych gatunków drewna, takich jak dąb i buk, mają działanie rakotwórcze. W szczególności mogą powodować raka gruczołowego błony śluzowej nosa i zatok.
Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) zapylenia powietrza otaczającego stanowisko pracy pyłami drewna znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 217, poz. 1833 ze zm.).
Mianowicie:
  • pyły drewna, z wyjątkiem pyłów drewna twardego, takiego jak buk i dąb - pył całkowity - 4 mg/m3,
  • pyły drewna twardego, takiego jak buk i dąb - pył całkowity - 2 mg/m3,
  • pyły drewna mieszane zawierające pył drewna twardego, takiego jak buk i dąb - pył całkowity - 2 mg/m3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz