czwartek, 8 listopada 2012

Pracodawca wypłacił zasiłek, a wypadku nie było

Negatywne rozpatrzenie wniosku przez ZUS

Pewien poszkodowany w zdarzeniu wypadkowym złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o jednorazowe odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. ZUS odmówił, a w uzasadnieniu stwierdził, że dane zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy z powodu braku nagłości. Ale pracodawca uznał zdarzenie za wypadek przy pracy i tak je zakwalifikował w rejestrze, statystycznej karcie wypadku oraz wypłacił wcześniej zasiłek chorobowy. Jak postąpić w tej sytuacji?
W związku z wnioskiem o przyznanie jednorazowego odszkodowania Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze decyzji odmówił wypłaty świadczenia w związku z niezbyt przekonująco opisaną w protokole nagłością zdarzenia wypadkowego (jednego z elementów kwalifikujących zdarzenie wypadkowe, któremu uległ poszkodowany, jako wypadek przy pracy, co wzbudziło istotne wątpliwości, co do przebiegu zdarzenia).
Decyzja ZUS powinna zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczenia w drodze powództwa przed sądem. Zainteresowany z powództwem nie wystąpił.
Skoro do rejestru wypadków zostało wpisane zdarzenie wypadkowe, które nie jest wypadkiem przy pracy należy w zapis w rejestrze wykreślić, zamieszczając stosowną adnotację o przyczynie skreślenia.
Przepisy nie określają procedury anulowania sporządzonej i przekazanej do Urzędu Statystycznego statystycznej karty wypadku.
Skoro ZUS odmówił wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, a pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i złożył za miesiąc, w którym wypłacił ten zasiłek, raport RSA z kodem świadczenia przerwy 314 - zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, pracodawca musi złożyć korektę tego raportu.
Za okresy, za które zostanie złożona korekta raportu RSA, pracodawca - płatnik składek będzie miał niedopłatę składek na ubezpieczenia społeczne, którą należy wyrównać.
Złożenie korekty rozliczenia umożliwia pracodawcy wystąpienie do pracownika o zwrot nadpłaconej kwoty, tj. różnicy pomiędzy wypłaconym mu zasiłkiem a świadczeniem (wynagrodzeniem chorobowym lub zasiłkiem) należnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz