wtorek, 6 listopada 2012

„Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy” Alan Alexander Milne

Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, a wypadki lubią chodzić po ludziach. Dlatego zawczasu warto, zapoznać się z zagrożeniami, sposobami ich zapobiegania oraz procedurami powypadkowymi w razie wypadków uczniów.

Jakie działania trzeba podjąć w razie wypadku ucznia?

O każdym wypadku ucznia dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik szkoły musi zawiadomić natychmiast:
  • rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego,
  • organ prowadzący szkołę lub placówkę,
  • pracownika służby bhp,
  • społecznego inspektora pracy,
  • radę rodziców.
Ponadto o wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor zawiadamia niezwłocznie także prokuratora i kuratora oświaty. Natomiast o wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia - również państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Brak takich powiadomień pociąga za sobą odpowiedzialność karną.
Do czasu rozpoczęcia pracy przez zespół powypadkowy dyrektor musi zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie do niego osób niepowołanych. Jeżeli czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku nie może wykonać dyrektor, wykonuje je upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły lub placówki oświatowej.
Członków zespołu badającego wypadek powołuje dyrektor. Zespół przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową.
Z treścią protokołu powypadkowego ucznia i innymi materiałami postępowania powypadkowego należy zaznajomić:
  • pełnoletniego poszkodowanego,
  • rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego małoletniego.
W przypadku śmierci poszkodowanego pełnoletniego lub kiedy nie pozwala mu na to stan zdrowia, z materiałami postępowania powypadkowego zapoznaje się jego rodziców (prawnych opiekunów).
Protokół powypadkowy ucznia doręcza się osobom uprawnionym do poznania materiałów postępowania powypadkowego. Jeden egzemplarz protokołu pozostaje w szkole lub placówce. Organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół powypadkowy doręcza się na ich wniosek. Protokół powypadkowy ucznia podpisują członkowie zespołu i dyrektor.
Poszkodowany lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym ucznia w ciągu 7 dni od daty jego doręczenia. Zastrzeżenia składa się ustnie do protokołu bądź pisemnie przewodniczącemu zespołu. Rozpatruje je organ prowadzący szkołę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz