środa, 17 kwietnia 2013

Unikanie badań oznacza utratę pracy

Pracownicze badania lekarskie służą przede wszystkim niedopuszczeniu do pracy osób, które nie powinny jej wykonywać ze względu na stan zdrowia, bo mogą zagrozić sobie lub innym. Ponadto ich przeprowadzanie jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i pracownika.

Unikanie badań oznacza utratę pracy

W praktyce pracownicy często uchylają się od obowiązku poddania się badaniom lekarskim. W związku z tym trzeba wiedzieć, że:
  • jeżeli przeprowadzenia badań unika osoba będąca kandydatem do pracy, to po prostu osoby takiej nie się zatrudnia, ponieważ nie można zawrzeć z nią umowy o pracę,
  • jeżeli osobą taką jest pracownik już zatrudniony, uciekający od przeprowadzenia badań okresowych lub kontrolnych, to nie można dopuścić go do dalszej pracy, co w konsekwencji może spowodować rozwiązanie z takim pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia - z powodu uchylania się od podstawowego obowiązku, jakim jest poddanie się pracowniczym badaniom lekarskim.
Pracownicy muszą przechodzić następujące badania profilaktyczne:
  • wstępne badania lekarskie,
  • okresowe badania lekarskie,
  • kontrolne badania lekarskie.
Są one obowiązkowe. Nie można bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dotyczy to wszystkich rodzajów badań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz