piątek, 5 kwietnia 2013

Przeprowadzanie robót ziemnych musi być zgodne z planem bioz

Roboty ziemne to roboty budowlane obejmujące odspajanie, przemieszczanie, układanie, zagęszczanie gruntu wraz z doraźnym i trwałym odwodnieniem. Roboty ziemne oraz roboty przygotowawcze i towarzyszące, analogicznie jak inne roboty budowlane, powinny być prowadzone z zachowaniem wymagań określonych przepisami i zasadami bhp oraz sztuki budowlanej.

Bezpieczeństwo pracy przy wykonywaniu robót ziemnych 

Roboty ziemne oraz roboty przygotowawcze i towarzyszące należy przeprowadzać w sposób określony w szczególności w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (plan bioz), dokumentacji robót ziemnych oraz stanowiskowych instrukcjach bhp.
Zakres dokumentacji robót ziemnych powinien być taki, aby umożliwiał rozwiązywanie wszystkich problemów wynikających z obowiązku zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego wykonywania robót, w szczególności powinien obejmować:
1) plan sytuacyjny warstwicowy z uwidocznionymi wysokościowymi punktami nawiązania (reperami) z zaznaczeniem posadowienia wszystkich istniejących budowli i urządzeń nadziemnych, jak też podziemnych; rozpoznanie warunków geologicznych (rodzaj i stan gruntów w podłożu, uwarstwienie podłoża, właściwości fizykochemiczne gruntów, kategorie urabialności gruntów) oraz wodno-gruntowych (powierzchniowych i podziemnych);
2) wyniki badań laboratoryjnych umożliwiające zaprojektowanie na ich podstawie technologii bezpiecznego wykonywania robót, rozpoznanie położenia instalacji i urządzeń podziemnych, mogących znaleźć się w zasięgu prowadzonych robót;
3) przekroje charakterystyczne terenu z naniesieniem przekroju projektowanych brył;
4) plan zagospodarowania i uzbrojenia terenu.
Przyjęcie metody wykonania poszczególnych rodzajów robót z uwzględnieniem zakresu robót, rodzaju, rozmiarów i głębokości wykopów, rodzaju gruntów oraz ukształtowania terenu, a także możliwego do zastosowania sprzętu mechanicznego będzie przydatne do opracowania harmonogramów robót, planu pracy maszyn z uwzględnieniem czasu zainstalowania, próbnej eksploatacji, zmianowości pracy, planowanych postojów na konserwację, naprawy, remonty.
Dokonanie w ramach projektu robót ziemnych bilansu i rozdziału mas ziemnych umożliwi sporządzenie wykazu i planu pracy maszyn do urabiania gruntu, obliczenie i zestawienie środków transportowych, ustalenie tras transportu urobku, tras transportu urobku dla różnych środków transportowych.
Teren, na którym mają być prowadzone roboty ziemne, jeżeli nie został ogrodzony, powinien być oznakowany tablicami ostrzegawczymi zawierającymi zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. W przypadku gdy teren robót ziemnych nie może być ogrodzony, wykonawca robót powinien zapewnić stały jego dozór. Bez względu na to, czy teren robót będzie ogrodzony, należy wytyczyć i oznakować strefy i miejsca niebezpieczne (strefa niebezpieczna to obszar, w obrębie którego występują zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi).
W przypadku robót w pasie drogowym, w zależności od zakresu, rozpoczęcia wykonywania robót wymaga, stosownie do uzyskanego pozwolenia, uprzedniego zamknięcia ruchu na drodze lub wyłączeniu z ruchu drogowego części jezdni, pasa ruchu jezdni albo jego części, lub wprowadzenia ograniczenia prędkości pojazdów poruszających się na określonym odcinku jezdni, w przypadku gdy roboty są prowadzone na poboczu drogi, w rowie lub na przydrożnych skarpach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz