poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Celem oceny ryzyka jest bezpieczeństwo pracowników

Podjęcie działań profilaktycznych w zakładzie pracy na pewno wpłynie na obniżenie poziomu ryzyka zawodowego. Warto więc wiedzieć, jakie działania można podjąć i jak postępować, aby ograniczyć lub wyeliminować to ryzyko na poszczególnych stanowiskach pracy. Przyda się również odpowiednio skonstruowany, właściwy do występujących zagrożeń, plan działań profilaktycznych.

Zarządzanie ryzykiem zawodowym to przede wszystkim działania profilaktyczne

Nie ma ścisłych reguł prowadzenia oceny ryzyka zawodowego. Metodę i narzędzia należy dobierać w zależności od rodzaju działalności, wielkości zakładu i stosowanych technologii. Nawet najlepiej przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego nie zapewni pracownikom pełnego bezpieczeństwa, a tzw. ryzyko resztkowe, które pozostaje po zastosowaniu środków ochronnych, będzie uzależnione między innymi od charakteru działalności firmy. Zawsze będzie ono większe na placu budowy czy w kopalni niż w sklepie lub szwalni.
Podstawowym zadaniem służby bhp w zakładzie pracy jest przeprowadzanie kontroli warunków pracy, a także przestrzegania przepisów oraz zasad bhp. Systematyczne kontrole muszą obejmować w szczególności organizację procesów pracy oraz stan maszyn i urządzeń. Stwierdzone w czasie kontroli nieprawidłowości powinny być udokumentowane. Planując zakres i częstotliwość kontroli, trzeba uwzględniać wyniki oceny ryzyka zawodowego. Częste i wnikliwe kontrole powinny dotyczyć przede wszystkim prac związanych z dużym ryzykiem zawodowym.
Podstawowym celem oceny ryzyka zawodowego jest ograniczenie go do poziomu najniższego, który można osiągnąć. Ocena ta polega na przewidywaniu, jakie szkody (np. urazy, schorzenia) mogą spotkać pracownika zatrudnionego na danym stanowisku pracy, oraz zaplanowaniu, co trzeba zrobić, aby tego uniknąć. Generalnie, ma pomóc w poprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników.
Ocena ryzyka zawodowego powinna być tak przeprowadzona, aby:
1) zidentyfikować wszystkie istotne zagrożenia związane z pracą,
2) ocenić, jakie ryzyko zawodowe związane jest z tymi zagrożeniami,
3) sprawdzić, czy istniejące środki bezpieczeństwa są wystarczające,
4) przebadać różne możliwości usunięcia lub ograniczenia ryzyka zawodowego,
5) ustalić priorytety działania,
6) zastosować zaplanowane środki bezpieczeństwa,
7) czuwać nad tym, aby stosowane środki bezpieczeństwa były skuteczne.
Powyższy fragment artykułu pochodzi z czasopisma NORMAbhp.pl. W dalszej części omówione zostały:
  • ocena istniejących środków bezpieczeństwa,
  • rodzaje działań profilaktycznych,
  • przykładowe analizy możliwości ograniczenia ryzyka zawodowego,
  • przykładowy plan działań profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na rozpuszczalniki,
  • główne błędy w metodyce oceny ryzyka zawodowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz