poniedziałek, 17 grudnia 2012

Zasady bezpiecznego użycia gaśnic

Gaśnice służą do gaszenia pożaru w zarodku, gdy pożar ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a panujące warunki pozwalają na ich użycie. Działania gaśnicze, prowadzone nawet przez osobę praktycznie przeszkoloną, stanowią pewne ryzyko związane z tym, że może nie udać się ugasić pożaru. Zawsze należy sobie zdawać sprawę z tego, że pożar będzie wykryty z pewnym opóźnieniem, trzeba będzie udać się po gaśnicę, następnie przynieść ją do miejsca, w którym wybuchł pożar, i jeżeli będzie to jeszcze możliwe, użyć jej.
Wszystkie te czynności do chwili użycia gaśnicy zabierają czas - czas, w którym pożar może rozwinąć się do rozmiarów mogących zadecydować o tym, że użycie gaśnicy może być niemożliwe, na przykład ze względu na panujące warunki (zadymienie, temperaturę) lub nieskuteczne (np. zbyt mała ilość środka gaśniczego).

Zasady bezpiecznego użycia gaśnic

Osoba używająca gaśnicy może spróbować ocenić sytuację, czy pożar jest zbyt duży do skutecznego i bezpiecznego jej użycia, czy też nie, wykorzystując m.in. następujące zasady:
1) jeżeli pożar obejmuje kilka przedmiotów, mebli itp., użycie gaśnicy może być nieskuteczne,
2) każda gaśnica ma określoną tzw. skuteczność gaśniczą, którą należy wziąć pod uwagę, przystępując do działań gaśniczych (tzw. skuteczność gaśnicza jest opisana na gaśnicy symbolami liczbowymi i literowymi),
Przykładowo symbol 13A 183B oznacza, że dana gaśnica gasi:
  • pożary testowe (podczas badań dopuszczających podręczny sprzęt gaśniczy do stosowania) grupy A - materiały stałe - wielkości 13A, czyli stos drewna o wymiarach 50 cm × 56 cm × 130 cm,
  • pożary testowe grupy B - cieczy palnych - wielkości 183B, czyli tacę z cieczą palną o powierzchni ok. 5,75 m2 (183 × π/100 = 5,75), na którą wylano 183 l cieczy w proporcjach:
- 1/3 wody,
- 2/3 cieczy palnej.
3) jeżeli trudno jest ocenić sytuację, należy przyjąć, że jest niebezpieczna - wycofać się i przystąpić do ewakuacji - pożarem zajmą się strażacy.
Do pożarów, które w większości przypadków można ugasić gaśnicami, zalicza się między innymi:
  • małe pożary, na przykład niewielkich wolno stojących przedmiotów, takich jak kontener, kosz czy skrzynia z materiałami palnymi w środku, które nie obejmują innych sąsiednich materiałów, a jednocześnie warunki w pomieszczeniu, w którym ma miejsce pożar (temperatura, promieniowanie cieplne, zadymienie), pozwalają na bezpieczne prowadzenie działań gaśniczych,
  • pożary koszy na śmieci,
  • pożar małych urządzeń w pomieszczeniach biurowych, socjalnych itp.,
  • małe pożary grup A i B powstałe w czasie prac niebezpiecznych pod względem pożarowym (np. spawania).
W przypadku szczególnej grupy pożarów, czyli pożarów mediów kuchennych (roślinnych lub zwierzęcych olejów i tłuszczy) w urządzeniach kuchennych (grupa pożarów F), należy zachować szczególne środki ostrożności oraz zastosować gaśnice specjalnie przeznaczone do tego celu.
Gaśnice wodne, pianowe czy też woda (np. z hydrantów) nie powinny być stosowane do gaszenia pożarów grupy F.
Podstawowym zagrożeniem związanym z zastosowaniem tych środków do gaszenia pożarów tej grupy jest możliwość rozpryśnięcia lub rozchlapania płonącego tłuszczu bądź oleju w wyniku podania prądu wodnego (strumienia wody) czy też piany, a w konsekwencji rozprzestrzenienie się pożaru.
Ponadto część wody użytej do gaszenia może odparować, zwiększając objętość gazów powstających podczas spalania, i spowodować oparzenia osoby gaszącej.
Jeżeli woda dostanie się do naczynia (urządzenia) z płonącą cieczą (tłuszczem, olejem), dochodzi do jej gwałtownego wrzenia, co może spowodować:
  • gwałtowne wyrzucenie kropli palącego się tłuszczu (oleju) w powietrze,
  • rozprzestrzenienie się pożaru,
  • oparzenia osób będących w pobliżu.
Ponadto pożary grupy F często wiążą się z dodatkowymi zagrożeniami w postaci instalacji i urządzeń pod napięciem (kuchnie elektryczne) lub też dotyczącymi możliwości wypływu gazu (kuchnie gazowe). Dlatego zawsze w takich przypadkach należy stosować gaśnice przeznaczone do grupy pożarów F.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz