poniedziałek, 8 października 2012

Wymiar ekonomiczny wypadków przy pracy

Koszty wypadków przy pracy stanowią jeden z podstawowych składników kosztów bhp w firmie, które obejmują także m.in. składki na społeczne ubezpieczenie wypadkowe, koszty chorób zawodowych, koszty wynikające z pracy w warunkach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia oraz koszty profilaktyki.
Wypadki przy pracy mają znaczny wymiar ekonomiczny zarówno dla firm, jak i osób poszkodowanych oraz ich rodzin, a także całego społeczeństwa. Ich koszty są znaczną stratą w odniesieniu do produktu krajowego brutto zarówno w Polsce, jak i w przodujących cywilizacyjnie innych krajach Unii Europejskiej.

Wymiar ekonomiczny wypadków przy pracy

Dla osoby poszkodowanej wypadek skutkujący czasową lub trwałą niezdolnością do pracy powoduje zmniejszenie dochodów i koszty związane z transportem do lekarza, szpitala, z leczeniem oraz kupnem lekarstw. Wprawdzie osoby poszkodowane lub członkowie ich rodzin otrzymują świadczenia pieniężne i rzeczowe od swoich pracodawców, instytucji ubezpieczeń społecznych lub ze strony państwa, to jednak nie pokrywają one wszystkich strat spowodowanych wypadkiem przy pracy.
Z kolei skutek danego wypadku przy pracy, polegający na absencji chorobowej, niższej wydajności i jakości wykonywanej pracy, powoduje dla przedsiębiorstw zaburzenia toku produkcji. To zaś podnosi jej koszt i podkopuje wizerunek firmy.
Znaczna część kosztów wypadków ponoszona jest przez całe społeczeństwo. Są to koszty, które w toku ewolucji systemów socjalnych różnych państw przenoszono z poszkodowanych i pracodawców na resztę społeczeństwa. Koszty te są zatem w dużym stopniu kosztami ukrytymi, a w związku z tym najmniej uświadamianymi sobie przez społeczeństwo. Do kosztów tych zaliczyć należy głównie różne usługi sektora publicznego, takie jak usługi publicznej służby zdrowia.
Większość przedsiębiorstw niestety nie prowadzi analiz ekonomicznych w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcy zazwyczaj dostrzegają często wyłącznie koszty związane z koniecznością zapewnienia pracownikom ochrony odpowiadającej wymaganiom przepisów. Nie zauważają jednak kosztów związanych z nieodpowiednim stanem bhp w firmie, który powoduje zwiększone koszty funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Podstawowym elementem takich analiz jest obliczanie kosztów wydarzeń wypadkowych.
Szczególnie zalecane jest, aby analizy ekonomiczne w obszarze bhp prowadzone były przez przedsiębiorstwa wdrażające system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Jest tak, ponieważ Polska Norma PN-N-18004:2001/Ap1:2002 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy - Wytyczne zaleca, aby organizacja (firma) wdrażająca system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy ustanowiła oraz utrzymywała procedury analiz ekonomicznych bhp.
Procedury analiz ekonomicznych bhp powinny obejmować identyfikację oraz zapisywanie i monitorowanie kosztów bhp, których istotnym składnikiem są koszty wypadków przy pracy. Podstawowym celem analizy powinno być dostarczenie informacji potrzebnych do podejmowania decyzji w procesie planowania działań w systemie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz