poniedziałek, 28 stycznia 2013

Prowadzisz szkolenia? A masz odpowiednie kwalifikacje?

Wielu pracowników służby bhp prowadzi szkolenia bhp. Nie wszyscy jednak są pewni tego, czy mogą to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Dlatego warto sprawdzić, jakie kwalifikacje w zakresie metodyki prowadzania instruktażu stanowiskowego bhp powinna posiadać osoba prowadząca szkolenia bhp.

 Kwalifikacje osoby prowadzącej szkolenia bhp

Osoba kierująca pracownikami, która ukończyła szkolenie okresowe bhp dla tej grupy pracowników oraz posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, ma odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp.
Przepisy rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.) w § 11 pkt 5 nie określają jednoznacznie konieczności ukończenia dodatkowego szkolenia w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp, a jedynie konieczność przeszkolenia w tym zakresie.
Ponadto przepisy przedmiotowego rozporządzenia nie odsyłają do innych aktów prawnych w tej kwestii ani nie zobowiązują pracodawców lub organizatorów szkolenia do prowadzenia takich szkoleń na podstawie dodatkowych wytycznych, np. minimalnego czasu trwania lub ramowego programu takiego szkolenia.
Zatem mając na uwadze zbyt ogólnie określone wymagania w tej materii przyjąć należy, że udział w dwugodzinnych zajęciach w zakresie organizacji i metodyki szkolenia w zakresie bhp, na szkoleniu okresowym bhp, jest dopełnieniem obowiązku, o którym mowa w § 11 pkt 5 wyżej przytoczonego rozporządzenia.
Natomiast podkreślić należy, że osoba, która prowadzi szkolenie okresowe bhp dla osób na kierowniczych stanowiskach w tym z zakresu metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp, powinna posiadać odpowiednie przygotowanie dydaktycznie potwierdzone ukończonym szkoleniem co najmniej 80 godzin z zakresu dydaktyki dorosłych, czyli powinna ukończyć kurs pedagogiczny dla wykładowców praktycznej nauki zawodu.
Podstawa prawna
§ 11 pkt 5 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz