poniedziałek, 28 stycznia 2013

Poznaj zadania inspektora bhp

Zadania inspektora bhp podczas odbioru nowowybudowanego obiektu

Inspektor bhp podczas odbioru nowobudowanego obiektu, w związku z zamiarem przystąpienia do jego użytkowania, powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na zgodność wykonania obiektu z projektem w zakresie bhp.
Zgodnie z art. 213 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zapewniać, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinien spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, a przebudowa obiektu budowlanego, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinna uwzględniać poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
Natomiast w myśl art. 214 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zapewniać pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników oraz jest obowiązany utrzymywać obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Inspektor bhp podczas odbioru nowobudowanego obiektu, w związku z zamiarem przystąpienia do jego użytkowania, powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na zgodność wykonania obiektu zgodnie z projektem w zakresie bhp.Inspektor bhp powinien w szczególności zwrócić uwagę m. in. na następujące zagadnienia:
  1. Sprawdzić podstawowe parametry techniczne obiektu, określające jego przeznaczenie i sposób użytkowania (m. in. powierzchnia i wysokość pomieszczeń, zwłaszcza pomieszczeń pracy, usytuowanie pomieszczeń pracy, kubatura pomieszczeń pracy).
  2. Sprawdzić prawidłowość oświetlenia stanowisk pracy i pomieszczeń światłem dziennym i elektrycznym (pomiary oświetlenia), awaryjnym itp.
  3. Sprawdzić rozwiązania techniczno-budowlane istotne ze względów bezpieczeństwa pracy (np. oznakowanie miejsc niebezpiecznych lub ich wygrodzenie, oznakowanie i zabezpieczenia dróg transportowych, zamknięcie pokrywami lub wygrodzenie i oznakowanie otworów i zagłębień, zabezpieczenie biegów, galerii, otworów w ścianach zewnętrznych, wewnętrznych przed możliwością upadku osób z wysokości, stan nawierzchni dróg i ciągów komunikacyjnych, dostęp do stanowisk pracy, itp.).
  4. Ocenić wykonanie instalacji i urządzeń energetycznych (np. usytuowanie i stan instalacji i urządzeń elektrycznych, gazowych, cieplnych, oznakowanie, badania i pomiary zapewniające wymagany poziom ochrony, itp.).
  5. Sprawdzić wyposażenie obiektu w urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu lub skażeniu czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, jeżeli takie w obiekcie występują (np. substancji chemicznych, pyłów, środków promieniotwórczych, czynników biologicznych, itp.).
  6. Sprawdzić stan ogrzewania obiektu (w tym: zapewnienie temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy, zabezpieczenie pomieszczeń pracy przed emisją ciepła lub napływem chłodu, itp.).
  7. Sprawdzić stan wentylacji (w tym: zapewnienie w pomieszczeniach pracy wymaganej wymiany powietrza (wentylacji miejscowej -nawiewnej lub wyciągowej, wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej, pomiary wentylacji itp.).
  8. Sprawdzić stan zaplecza higieniczno-sanitarnego (np. usytuowanie i wyposażenia szatni, umywalni, ustępów, pomieszczeń do wypoczynku itp.).
  9. Sprawdzić, o ile występują, stan magazynów i składów (w tym: informacja o dopuszczalnym obciążeniu stropów, usytuowanie składowisk, stan urządzeń do składowania itp.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz