wtorek, 29 stycznia 2013

2 miejsce wśród problemów dla stresu

Jak alarmuje Europejskie Obserwatorium Ryzyka, cały czas gwałtownie wzrasta liczba pracowników dotkniętych skutkami nadmiernego stresu w miejscu pracy. Jeżeli morale załogi jest niskie, podwładni często są nieobecni, zdarza się dużo wypadków, należy zastanowić się, czy przyczyną nie jest właśnie stres.
Stres związany z pracą znalazł się na 2 miejscu wśród problemów, na które uskarżają się pracownicy - wynika z badań Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Dotyka on około 28% pracowników. Najczęściej zjawisko to dotyczy kobiet, choć może stanowić poważny problem dla pracowników obu płci we wszystkich sektorach i na każdym szczeblu organizacyjnym. Jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych czynników do kontroli. Nie ma bowiem praktycznej możliwości konstruowania wskaźników dopuszczalnego narażenia na zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy, jak się to dzieje w przypadku szkodliwości fizycznych czy chemicznych.

Stres wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne

Według brytyjskiej inspekcji pracy (z ang. Health and Safety Executive - HSE) stres jest niekorzystną dla człowieka reakcją na nadmierną presję. Nie jest chorobą, jednak jeżeli jest intensywny oraz utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia tak psychicznego, jak i fizycznego.
Jest zatem wynikiem rozziewu między potrzebami i możliwościami pracownika a wymaganiami stawianymi przez środowisko, w którym praca jest wykonywana. Chociaż należy również zauważyć, że istnieją pewne różnice indywidualne określane jako osobnicza podatność na stres (np. typ układu nerwowego, temperament).
Oddziaływanie stresu można u pracownika rozpoznać na podstawie kilku symptomów. Należą do nich między innymi:
  • zmiany w nastroju i zachowaniu objawiające się w pogarszających kontaktach z innymi ludźmi,
  • łatwość irytowania się,
  • brak zdecydowania,
  • niewywiązywanie się z obowiązków,
  • reakcje fizjologiczne organizmu, takie jak wzrost ciśnienia krwi, przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
  • napięcie mięśni, czego skutkiem może być ból karku, głowy i ramion.
Pracodawcy są prawnie zobowiązani do ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy. Zidentyfikowaniu czynników wpływających niekorzystnie na zdrowie i życie pracowników oraz skutków, jakie wywołują, służy ocena ryzyka zawodowego.
W ocenie ryzyka zawodowego stres i czynniki go wywołujące należy uwzględnić w takim samym zakresie, jak inne zagrożenia zawodowe występujące na ocenianym stanowisku pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz