poniedziałek, 28 stycznia 2013

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jedną z form profilaktyki zdrowotnej stanów nagłych w chorobach wewnętrznych jest obowiązek przeprowadzania pracowniczych badań lekarskich przy rozpoczęciu pracy (badania wstępne), okresowo podczas wykonywania pracy (badania okresowe) i w sytuacjach sugerujących pogorszenie stanu zdrowia danego pracownika (badania kontrolne).
Zdarzenia sugerujące wykonanie ponownych badań lekarskich to wypadki przy pracy, powrót do pracy po długiej chorobie, przypadki lub zachowania pracownika wskazujące na pogorszenie jego stanu zdrowia. Dodatkowe badania może zlecić pracodawca, lekarz zakładowy - może o nie również poprosić sam pracownik.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Każdy specjalista ds. bhp jest zainteresowany kształtowaniem ergonomicznego i bezpiecznego środowiska pracy w firmie. Powinien on postulować pracodawcy wprowadzanie zmian w tym zakresie, które będą poprawiać warunki pracy. Takie działania w dłuższej perspektywie powinny zaowocować poprawą efektywności wykonywanej pracy i zmniejszeniem ryzyka strat wypadkowych i chorób zawodowych, wkalkulowanych w działalność wielu firm. To zaś powinno wpłynąć na zmniejszenie ewentualności wystąpienia u pracowników zakładu pracy stanów nagłych w chorobach wewnętrznych, związanych z wykonywaną przez nich pracą.
Jednak postępowanie profilaktyczne nigdy do końca nie gwarantuje całkowitego wyeliminowania ryzyka wystąpienia nagłych zdarzeń. Każdy bowiem z ludzi nosi w sobie pewne ryzyko wystąpienia różnych chorób organicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz