środa, 23 stycznia 2013

O tym decyduje pracodawca. Ale uwaga na terminy!

Przy ustalaniu częstotliwości przeprowadzania szkolenia okresowego bhp pracodawca musi pamiętać o konsultacjach z pracownikami lub ich przedstawicielami. Powinien także brać pod uwagę charakter i warunki pracy (w tym poziom zagrożeń) na tych stanowiskach oraz zakres odpowiedzialności w zakresie bhp.

Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego bhp ustala pracodawca

W zależności od typu szkolenia okresowego szkolenie to może być przeprowadzane dla:
  • pracodawców i innych osób kierujących pracownikami (w szczególności kierowników, mistrzów, brygadzistów),
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
  • pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,
  • pracowników służby bhp i innych osób wykonujących zadania tej służby,
  • pracowników administracyjno-biurowych oraz innych wcześniej niewymienionych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.
Celem szkolenia okresowego bhp jest aktualizacja i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenie okresowe bhp nie może być przeprowadzane rzadziej niż:
  • raz w roku - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne;
  • raz na 3 lata - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach robotniczych;
  • raz na 5 lat - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na nierobotniczych stanowiskach pracy, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp może być podzielone na etapy (rozłożone w czasie), przy czym łączny cykl przeprowadzania szkolenia (od jego rozpoczęcia do zakończenia) nie może przekroczyć okresów wynikających z przepisów rozporządzenia szkoleniowego ustalających częstotliwość przeprowadzania szkolenia okresowego. Przykładowo, jeśli częstotliwość szkolenia okresowego ustalono raz na 2 lata, to szkolenie trwające np. 12 godzin może być realizowane w wymiarze po 3 godziny przez 4 kolejne miesiące lub 4 kolejne kwartały.
W przypadku przyjęcia rozłożonego w czasie sposobu organizacji szkolenia program szkolenia powinien określać szczegółowo rozkład zajęć, uwzględniając tematy i liczbę godzin zajęć w poszczególnych etapach szkolenia.
Podstawa prawna
§ 14, § 15 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz