poniedziałek, 11 marca 2013

Pracownik nie może odmówić wykonania badań

Badania profilaktyczne mają charakter obligatoryjny, a obowiązek skierowania pracownika na te badania spoczywa na pracodawcy. Pracownik nie może odmówić ich wykonania. Natomiast pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Profilaktyczna opieka zdrowotna, czyli kiedy pracownik powinien wykonać badania wstępne, okresowe oraz kontrolne

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jego podstawą są postanowienia zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały rozwinięte przepisami Kodeksu pracy (kp), a także innych aktów prawnych. Odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy ponosi pracodawca. Zagwarantowanie pracownikom odpowiednich warunków pracy stanowi element podstawowego obowiązku pracodawcy ochrony życia i zdrowia pracowników. Ochrona życia i zdrowia pracowników jest bowiem treścią tej zasady prawa pracy.
Zgodnie z postanowieniami kp do obowiązków pracodawcy należy ocena i dokumentowanie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych, które zmniejszają to ryzyko. Dodatkowo pracodawca informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które łączy się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Ponadto pracodawca jest zobowiązany m.in. do stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą:
1) utrzymywania w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników,
2) przeprowadzenia na swój koszt, badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrowania i przechowywania wyników tych badań i pomiarów oraz udostępniania ich pracowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz